Mezun olan 132 Kur’an öğreticisi için tören düzenlendi

Mezun olan 132 Kur’an öğreticisi için tören düzenlendi

Resulayn'da kurulan medreseden mezun olan 132 Kur'an öğrencisi için mezuniyet töreni yapıldı.

A+A-

Kur’an tilaveti ile başlayan açılış töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, yaklaşık on yıl boyunca PKK/YPG’nin işgali altında büyük bir yıkım yaşayan Resulayn’da, Türkiye ve Suriye milli ordusunun başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” ile huzur ve güvenin hâkim olduğunu hatırlattı.

Bölgedeki büyük tahribatın giderilmesi, hayatın normale dönmesi için zamana ihtiyaç olduğunu ve yapılması gereken çalışmaların büyük oranda tamamlandığını kaydeden Erin, Resulayn’ın gelecekte daha yaşanabilir bir hale geleceğini belirtti.

 Şanlıurfa’da 500 bine yakın Suriyelinin yaşadığını ve on yıla yakın süredir Türkiye’nin onları misafir ettiğini vurgulayan Erin, “Hiçbir ayrım yapmadık. Şanlıurfalı kardeşlerimiz neden istifade ettilerse sizin kardeşleriniz, bizim kardeşlerimiz olan Suriyeliler de aynı şeylerden istifade ettiler. Resulayn Meclisi’ndeki arkadaşlarımız burada sizlerin ihtiyaçlarını gidermek için çaba sarf edecekler, biz de onlara destek olmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde Resulayn’da yerel polis teşkilatı oluşturduk. Resulayn’da ve diğer bölgelerde güvenliği artık yerel polis teşkilatı sağlayacak.” diye konuştu.

Resulayn’da sosyal, ekonomik, eğitim başta olmak üzere tüm kamu hizmetlerinin en iyi şekilde verilebilmesi, her din mensubunun özgürce dinini yaşayabilmesi ve öğrenebilmesi için tedbirler aldıklarını belirten Erin, İHH tarafından kurulan Fatih Ders Halkası ve Cezeri Medresesi’nde, 100 kadın ve 32 erkeğin Kur’an eğitimi verebilecek şekilde yetiştiğini dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmasının ardından Erin, öğreticilere mezuniyet belgelerini ve İHH sponsorluğunda desteklenen 22 yetim çocuğa bin 200 TL’lik yardım zarflarını teslim etti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.