Mezopotamya'dan Balkanlara Eğitim Projesi Bosna Hersek'te

Mezopotamya'dan Balkanlara Eğitim Projesi Bosna Hersek'te

Mardinli öğrenciler, "Mezopotamya'dan Balkanlara Eğitim Projesi" kapsamında, Bosna Hersek'e gelerek tarihi yerleri ziyaret etti.

A+A-

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir BelediyesiArtuklu Üniversitesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca yürütülen, "Mezopotamya'dan Balkanlara Eğitim Projesi" kapsamında Bosna Hersek'e gelen Mardinli öğrenciler, Osmanlı medeniyetinin başkent Saraybosna'daki izlerini sürüyor.

Proje kapsamında Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinde, Bosna Hersek ve Bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç hakkında 12 haftalık bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, gönüllü akademisyenlerden aldıkları eğitimlerine, Bosna Hersek ziyareti ile devam ediyor.

"Mezopotamya'dan Balkanlara Eğitim Projesi" kapsamında eğitim gören 200'ü aşkın öğrencinin, 46 kişiden oluşan ilk grubu, beraberlerindeki eğitimci ve rehberlerle ziyaret ettikleri Saraybosna'da Osmanlı mirası ve medeniyetinin kalıntılarını görme imkanı buldu.

"Buraya okuyarak ve çalışarak geldiniz"

Öğrenciler, ziyaretleri kapsamında Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç'u da ziyaret etti.

Büyükelçi Koç, öğrencilere Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verdi.

Öğrencileri, Bosna Hersek'in tarihi, nüfus yapısı, siyasi yapısı ve kültür mirası hakkında da bilgilendiren Koç, "Siz buraya okuyarak ve çalışarak geldiniz. Buraya gelmeden buradaki yapıyı, insanları, kültürlerarası kaynaşmayı, nasıl beraber yaşandığını çalıştınız. Bu da bir kolaylık." dedi.

Koç, böyle bir çalışmaya katılarak duyarlı bir ekip oluşturan öğrencileri tebrik etti.

İzzetbegoviç hakkında kitaplar okutuldu

Grup sorumlusu yazar Ahmet Tezcan da Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinin öğrencilere güzel imkanlar sunduğunu aktararak, merkeze kayıtlı 7 bin 400 öğrencinin olduğunu söyledi.

Tezcan, eğitim kapsamında öğrencilere Balkanlar ve Aliya İzetbegoviç hakkında kitaplar okutulduğunu ve öğrencilerin bu konularda makaleler kaleme aldıklarını anımsattı.

Büyükelçiliğin yanı sıra Saraybosna'nın tarihi mekanlarını ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı binasını da ziyaret eden gençlerin, gözlemlerini ve öğrendiklerini birer makale ile kağıda dökerek bir kitap yazacakları ve çektikleri fotoğraf ve videolardan oluşan fotoğraf sergisi ile belgesel film hazırlayacakları belirtildi.

Proje kapsamında eğitim gören öğrencilerin, gruplar halinde temmuz ve ağustos ayında da Bosna Hersek'i ziyaret edecekleri kaydedildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.