1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mescid-i Aksa baskınına protesto
Mescid-i Aksa baskınına protesto

Mescid-i Aksa baskınına protesto

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınına Denizli ve Bolu'da sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

A+A-
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Denizli Temsilcisi Mehmet Ali Öner, İsrail askerlerinin Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'ya yaptıkları baskını şiddetle kınadıklarını belirtti.
 
Aynı zamanda Medeniyet ve İnsani Yardım Derneği (MEDENİYAD) Başkanı da olan Öner, yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin postallarıyla Mescid-i Aksa'ya girdiğini, bir haftadır Mescid-i Aksa üzerinde kirli oyunlar düzenleyen İsrail'in, Müslümanlar için kutsal mekanda bir başka skandala imza attığını ifade etti.
 
Mescid-i Aksa'nın mihrabını postallarıyla çiğneyen İsrail askerlerinin Kuran'ı Kerimleri yerlere atarak burayı tahrip ettiğini söyleyen Öner, "İslam dünyasını harekete geçmeye ve uluslararası bir baskı oluşturmaya çağırıyoruz. Avazınız çıktığı kadar susmaya devam mı edeceksiniz? İlk kıblemize yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Aliya'nın dediği gibi Müslüman halkların gerçek bağımsızlığı için mücadele her yerde ve yeniden başlamalıdır" dedi.
 
-Bolu
 
Bolu İnsan Hak ve Hizmetleri  Derneği üyelerince İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı saldırı protesto edildi.
 
Belediye Meydanı'nda ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle toplanan yaklaşık 150 kişilik gurup,  İsrail aleyhinde slogan attı. 
 
Bolu İnsan Hak ve Hizmetleri Derneği Başkanı Fethi Sarımsakçı, grup adına yaptığı konuşmada, Mescid-i Aksa içerisinde bulunan Kıble Camisine sığınan Müslümanların kovalandığını belirterek, "İsrail askerleri Kıble Camisi'nin içerisinde postallarıyla gezerek göstericileri tartakladı. Bu esnada cami içerisindeki Kuran'ı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü. Olayın ardından terör devleti yönetimi Aksa'ya giriş çıkışları kapattı" dedi.
 
"Terör devleti yönetiminin Mescid'i Aksa'nın bölünmesi için parlamentoda çalışmalar yaptığı, bu tür uygulamalarla Müslümanların nabzını ölçtüğü dile getiriliyor" diyen Sarımsakçı, "Bizler Müslüman olarak nabzımızın attığını bugün göstermeliyiz. Biliyoruz ki Bolu ölü değil, asla da siyonistlere sessiz kalmayacak. Siyonistlerin saldırıları ancak bizim mücadele azmimizi arttıracaktır. Mescid'i Aksa'ya yönelik saldırıyı kınıyoruz" diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından gruptakiler, sloganlar atarak Hükümet Meydanı'na kadar yürüdükten sonra dağıldı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.