Memurların yüzde 97'si borçlu

Memurların yüzde 97'si borçlu

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı araştırma, kamu görevlilerinin meslek hayatlarının borç ödeyerek geçtiğini ortaya koydu.

A+A-

Araştırmaya göre; yüzde 97'si borçlu olan memurların yüzde 60,2'si borcunu ödeyemedi, yüzde 21,5'i ceza faizi ödedi, yüzde 4,4'ünün banka hesabına bloke konuldu. Memurların yüzde, 3,6'sı ise son 3 yıl içinde borcunu ödeyemediği için hacize uğradı.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin yaptığı 'Memurların Borçlanma ve Borç Yapıları' anketine, 81 ilde farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan 6 bin 606 memur katıldı. Aştırmaya göre kamu görevlilerinin yüzde 97'si her ay düzenli olarak borç ödüyor. Memurların yüzde 34,4'ünün aylık harcaması 3 bin TL'nin üzerinde, yüzde 69,2'sinin evine aylık 3 bin TL'nin altında kazanç giriyor. Kamu görevlilerinin yarısının (yüzde 50,5) 5 bin TL ile 50 bin TL arasında borcu var. Son 3 yıl içinde borçlarını ödeyememe sorunu ile karşı karşıya kalanların yüzde 45,2'si yaptırımla karşılaştı. Söz konusu kamu görevlilerinin yüzde 35,8'i taksitlerini aksattığı için cezai faizi ödedi, yüzde 7,2'sinin banka hesabına bloke konuldu, yüzde 5,7'si yasal yaptırımla karşılaştı, yüzde 6'sı hakkında haciz işlemi uygulandı.

KONCUK: DURUM İÇLER ACISI

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi'nin anket sonuçlarını yazılı açıklama ile değerlendiren Konfederasyon Başkanı İsmail Koncuk, "Bu anketimiz kamu çalışanlarının içler acısı durumunu bir kez daha gözler önüne sermiştir." dedi. Dünyanın en büyük 17'inci büyük ekonomisi söyleminin içinin ne kadar boş olduğunun, büyümenin vatandaşa yansımadığının bu anketle ortaya çıktığını kaydeden Koncuk, "Memurlar, başlarını sokacakları bir ev, ailesi için bir araba alabilmek uğruna hayatlarını ipotek altına alıp yaşamlarını feda etmektedirler." ifadesini kullandı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.