Memur-Sen'e göre açlık sınırı bin 77 lira

Memur-Sen'e göre açlık sınırı bin 77 lira

Memur-Sen, Türkiye'de dört kişilik bir ailenin tüketmesi zorunlu olan gıdalar için harcaması gereken tutarın (açlık sınırı) bin 77 lira 267 kuruş, asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutarın da (yoksulluk sınırı) 3 bin 323 lira 97 kuruş

A+A-

Memur-Sen'in yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Ocak ayında Aralık ayına göre gıda fiyatlarında ortalama yüzde 5,63'lük bir artış yaşandı.

Ocak ayında Aralık ayına göre giyim madde fiyatlarında ortalama yüzde 5,98'lik bir azalış meydana gelirken, ısınma fiyatında ortalama yüzde 0,87'lik bir artış yaşandı.

Aydınlanma fiyatında ortalama yüzde 0,22'lik bir azalış gözlemlenirken, barınma fiyatında ise yüzde 1,06 oranında yükselme meydana geldi. Geçen ay, sağlık fiyatında yüzde 0,01'lik, ulaşımda ise yüzde 0,10'luk azalış oldu. Haberleşme fiyatında yüzde 16,72'lik bir artışın yaşandığı ocakta, temizlik malzemeleri fiyatı da yüzde 1,63 arttı.

Araştırmaya göre, ocak ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 77 lira 267 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 323 lira 97 kuruş oldu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.