Medvedev: Kısıtlamaların kaldırılması kararı hızla hayata geçecek

Medvedev: Kısıtlamaların kaldırılması kararı hızla hayata geçecek

Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye ile ticarette kısıtlamaların kaldırılması kararına ilişkin, "Karar, hükümetin çalışmaları kapsamında hızlı bir şekilde hayata geçirilecek. Gerekli belgeler hazırlanacak ve imzalayacağım." dedi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, İstanbul'daki Rusya Başkonsolosluğu binasını ziyaretinde, gazetecilerin Türkiye temaslarına ilişkin sorularını yanıtladı. 

Medvedev, Türkiye ile ticarette kısıtlamaların kaldırılması kararına ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

"Karar hükümetin çalışmaları kapsamında hızlı bir şekilde hayata geçirilecek. Gerekli belgeler hazırlanacak, ben de onları imzalayacağım. Kısıtlamaların kaldırılması ağırlıklı olarak domates dışındaki meyve sebze ürünlerini kapsıyor. İmzalanacak kararname, (Türk) iş gücünün kullanılması ve inşaat dahil bazı sektörlere uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını kapsıyor. Bunun için çok zaman gerekmiyor."

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi

Medvedev, Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz kısmı inşaatının başlamasını önemli bir olay şeklinde nitelendirdi. Başbakan Medvedev, deniz kısmının ardından projenin Türkiye topraklarında uzunluğu yaklaşık 200 kilometreyi bulacak kara inşaatı aşamasına geçileceğini ifade etti.

Türk Akımı'nın ikinci hattının Avrupa'ya çıkış noktasının belirlenmesi için temasların yürütüldüğünü aktaran Medvedev, "Bu Avrupa'nın alacağı karara bağlı. Bu karar alınırken ekonomik konuların dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu siyasi değil ekonomik bir proje." şeklinde konuştu. AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.