Medreselerde İcazet heyecanı

Medreselerde İcazet heyecanı

Türkiye’nin birçok ilinde medrese eğitimleri veren Darul Kur'an Vakfı, İstanbul Başahşehir’de bulunan medrese binasında icazet merasimi düzenledi.

A+A-

Düzenlenen icazet merasimine İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Suat Yaşasın, İTTİHADUL ULEMA Üyesi Molla Cemal Çınar Tokat eski valisi Cevdet Can, İstanbul Müftü Yardımcısı Caner Akdemir, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) Başkanı Tayyip Elçi, Uluslararası Müslüman Alimler Derneği (UMAD) Başkanı Abdulvahap Ekinci ve birçok kanaat önderi katıldı.

Programda bir konuşma yapan İTTİHADUL ULEMA Üyesi Molla Cemal Çınar, ümmetin içerisinde bulunduğu sıkıntıların Kur’an ve sünnet ile çözülebileceğine vurgu yaptı.

Çınar, “Medreselerin dünyada mahkum edildiğinden, suç unsuru görüldüğünden bu yana ümmet huzur bulamadı. Hamdolsun yeniden bu gibi yerlerde tedrisatın başlamasıyla sorunlarımız tamamen çözüme kavuşmasa da yer yer edebin, hayanın, ilmin yayıldığını görüyoruz. İnşallah Fatih’in torunları Selahaddin’i Eyyubi'nin torunları bir araya gelecek. Alemi islamın içerisinde bulunduğu sorunların Kur’an ve sünnet ile çözülebileceğine inanıyoruz. Allah’a dayanan bir topluluğun yere devrilmesi mümkün değildir.” dedi.

Merasimde ayrıca Tokat eski valisi Cevdet Can, İstanbul Müftü Yardımcısı Caner Akdemir, MEDAV Başkanı Tayyip Elçi, UMAD Başkanı Abdulvahap Ekinci birer konuşma yaparak medreselerin ve alimlerin önemine değindiler.

Program, Sarf, Nahiv, Fıkıh gibi birçok alanda eğitim alan 12 öğrencinin icazet almasıyla sora erdi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.