1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Medrese mezunu 21 imam icazet aldı
Medrese mezunu 21 imam icazet aldı

Medrese mezunu 21 imam icazet aldı

Batman-Diyarbakır il sınırındaki Kalikiye köyünde, medreselerini yeni bitiren 21 imam için icazet töreni yapıldı

A+A-
Batman-Diyarbakır il sınırındaki Kalikiye (Çığlı) köyünde yıllardır süren gelenekte medrese eğitimini tamamlayan 21 imam, kalabalık bir törenle bölge müftüleri ve imamların huzurunda icazet aldı.
 
Batman il sınırındaki Bismil'in Çığlı (Kalikiye) köyünde medresede eğitim gören imamların icazet törenine Batman, Diyarbakır, Siirt ve Mardin'deki mollalar ile imamlar katıldı. Seyid Bahattin Müjdeci'nin köyündeki medresede eğitimleri tamamlanan 21 imamın icazet töreninde konuşan Müjdeci kardeşler: "Gelenekselleştirilen icazet törenine bu yıl yaklaşık 3 bin kişinin üzerinde katılım oldu. Çevre köy ve mezralardan gelen binlerce kişiyi ağırlamanın heyecanını yaşıyoruz. Köyde yaptığımız medresede imamlar eğitimlerini tamamladıktan sonra çeşitli camilerde görev yapacak" dedi. Babası Bahattin Müjdeci'nin medrese talebelerine verdiği önemi kendisine vasiyet bildiğini söyleyen Bahri Müjdeci, babasından sonra yaptırdığı yeni medreseyle de daha çok âlim yetiştirilmesine imkân sağlanmasına vesile olduğundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek icazet törenine katılanlara da ayrıca teşekkürlerini sundu.
 
İcazet töreninde katılan Bismil Müftüsü Hanefi Ballı, Kürtçe konuşmasında sözlerinin imamlara yönelik olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Öncelikle imamların yetişmesinde büyük katkı sunan Müjdeci kardeşlere teşekkür ediyorum. İmamlarımız yanlış anlamasın ama lütfen Kuran-ı Kerim'i yanlış yorumlamasınlar. Birinin doğru dediğine diğeri yanlış dememeli. Her cemaatte muhakkak büyük bir alim var. Yanlış fetvalarla değerlendirmelerde bulunmayın."
 
21 imama icazet töreni yapıldıktan sonra yeni imamlara Kuran-ı Kerim hediye edildi. Öte yandan binlerce kişi yemekte ağırlandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.