Medikal cihazda vergi isyanı

Medikal cihazda vergi isyanı

YERLİ medikal cihazlar üreten sanayiciler hükümetten parça alımında yüzde 18 uygulanan ancak cihaz satışında sıfıra kadar düşen Katma Değer Vergisi’nin (KDV) dengelenmesini talep etti.

A+A-

OSTİM Medikal Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Şahin, “Ülkeye katma değer sağlama çabası içindeyken bütün malzeme ve hizmetleri alırken yüzde 18 KDV ödüyoruz. Satışların bir kısmı yüzde 8 KDV ile yapılırken, örneğin protez ortez parçalarında yüzde sıfır KDV ile satış zorunluluğu var. Daha işin başında yüzde 18 gibi ciddi bir kayıpla üretim, imalatın çok sıkıntılı hale gelmesine sebep oluyor. Bu oranın alışta nasıl yüzde 18 ise satışta da yüzde 18 olması makul ve doğru olacaktır” dedi. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Piyasa Denetleme Kurulu’nun etkinleştirilerek kaliteli üretimin devamının takip edilmesini öneren Şahin, bir grup gazeteciyle sohbetinde şunları söyledi:

ÇİN BALTALIYOR
“Sağlık malzemelerini satmanın karlı bir iş olduğunu düşünen bir kişi internetten Çin, Tayvan, Kore, Hindistan gibi ülkeleri araştırıyor ve ürün varsa hemen bir distribütörlük anlaşması yapabiliyor. Bir kuruş vergi ödemeden birkaç gün içerisinde ulusal bilgi ağına kayıt yaptırarak evinin bir odasında depo oluşturuyor. Hiçbir yatırım, istihdam, Ar-Ge ve sigorta ödemeden ülkede üretilen ürünün birkaç kuruş altında fiyat vererek yerli üretimi baltalayabiliyor.”

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.