1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Meclisin camisi yıkılmayacak
Meclisin camisi yıkılmayacak

Meclisin camisi yıkılmayacak

Türkiye 15 Temmuz gecesi darbe girişimi atlattı. 15 Temmuz'da bombalanan mekanlardan biri de milli iradenin kalbi TBMM'ydi

A+A-

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yıkılan eski halkla ilişkiler binalarının yerine TBMM Ana Binasına uyumlu yeni bina yapılacağını, caminin ise yıkılmayacağını söyledi.

Kahraman, Meclis'in bombalamadan sonra tadilat gören bölümleri ile yıkım çalışması devam eden eski halkla ilişkiler binalarında incelemelerde bulundu. TBMM Başkanı Kahraman, incelemelerinin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulundu ve sorularını yanıtladı.

"FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Meclis de bombalandı ve ardından tadilat çalışmaları başladı. Eski halkla ilişkiler binaları olan A ve B bloklar yıkılmaya başlandı. Çalışmalarda gelinen son durum hakkında bilgi verebilir misiniz?" sorusu üzerine Kahraman, Meclis'teki inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İsmail Kahraman, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin, "Milletin Meclisini millet yapar" kampanyası çerçevesinde, bombalamadan zarar gören yerlerin yapımını üstlendiğini bildirdi. Kahraman, "Gideri, yapımı, her şeyi ona ait." dedi. 

TBMM Başkanı Kahraman, yıkılan eski halkla ilişkiler binalarının yerine TBMM Ana Binasına uyumlu yeni bina yapılacağını, caminin ise kalacağını, yıkılmayacağını söyledi. Yeni binada, sivil savunmanın bugünün şartlarına uygun sığınak da yapacaklarını ve böylece çok büyük bir ihtiyacı gidermiş olacaklarını vurgulayan Kahraman, "15 Temmuz darbe gecesinde o eksikliği gördük. Aşağıda toplantı yeri, su deposu, jeneratör, hiç bir şey yok. Yeni binada aşağısı sığınak olacak, üstü otopark ve onun üstünde de katlar olacak." diye konuştu.

TBMM Başkanı Kahraman, Meclis Ana Binasında yapılan tadilat çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Kahraman, şunları belirtti: "Meclis Ana Binasını yapan Avusturyalı Mimar Holzmeister'in projesinde, Genel Kurul Salonunun sağında ve solunda yer alan her iki kulis de eşittir. Ancak duvar örülerek ve ışıklar kesilerek bir taraf karanlık bir vaziyette idi. O duvarları kaldırdık, düzledik, geniş ve ışıklı bir mekan haline geldi. İçeriye başka dokunmayacağız, Genel Kurul Salonu aynen kalacak. Bazı teknik eklentiler yapacağız tabi. Ümit ediyorum ki böylece Türkiyemize uygun, milli iradenin tecelligahı olan yere uygun, bizim göğsümüzü kabartacak bir bina ortaya çıkmış olacak."

"Bundan sonra darbe yok"
İsmail Kahraman, "Bombalamanın Meclis'e verdiği maddi zarar ortaya çıktı mı?" sorusuna, şu cevabı verdi: "Onun araştırması yapılıyor ama maddenin karşılığı olur, onun verdiği manevi zarar çok daha mühimdir. Düşünelim, 15 Temmuz gecesi darbe tahakkuk etti, 16 Temmuzu düşünebiliyor musunuz? Felaket. Cenabı Hak, yardım etti; Cumhurbaşkanımızın halkı meydanlara çağırması, vatandaşlarımızın bunu benimseyerek meydanları doldurması, milletin 'darbeye hayır, demokrasiye evet' demesi Türkiye'ye büyük bir badire atlattı. Milletin, parti farkı olmaksızın ortaya koyduğu bütünlük ve beraberlik, bundan sonraki darbe düşüncelerini de ortadan kaldırdı. Benim şahsi kanaatimdir, inancımdır ve ümit ediyorum; bundan sonra darbe yok."

"Telaş meydana getirme çabasıdır"
"İkinci kalkışma olacağına yönelik" iddialar anımsatılarak, böyle bir girişimin olup olmayacağı sorusu üzerine de Kahraman, "Ne münasebet. Bu sadece, neticeye ulaşamayan odakların, telaş meydana getirme çabasıdır. Bu, mümkün değildir; akla dahi gelmez; olamaz, olmayacaktır. Bitti o iş. Darbe tarihe karıştı, 16 Temmuz 2016 itibariyle bundan sonra Türkiye'de darbe yok. Eski günleri bilen bir insanım. Onlar hep söylentidir. Toplumu yanlışa sürüklemektir, gücünü ve moralini bozmaktır ama toplum bunlara asla itibar etmeyecektir." yanıtını verdi. TBMM Başkanı Kahraman, "Yeni bina ne zaman tamamlanır?" sorusunu, "Çalışmaları en seri şekilde götüreceğiz. Blokların yıkımı çok seri yürüdü, inşaat da aynen öyle olacaktır." şeklinde yanıtladı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.