MEB'den KPSS'siz atama'ya yazılı cevap

MEB'den KPSS'siz atama'ya yazılı cevap

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir gazetenin bugün sayfalarına taşıdığı "KPSS'ye girmeden öğretmen ataması" yönündeki iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

A+A-

MEB'den yapılan yazılı açıklamada, adı geçen öğretmen F.A.'nın 20.09.1994 tarihinde Yalova Merkez Sultaniye Ortaokulu'nda aday öğretmen olarak göreve başladığı, 2 yıl 11 ay 10 gün hizmetten sonra 01.09.1997 tarihinde öğretmenlik görevinden istifa ettiğine işaret edildi. "657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92. Maddesinde, memurluktan çekilenlerin yeniden atanmasına ilişkin olarak, 'İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71'inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler...' hükmüne yer verilmiştir." denildi.

İLGİLİ YÖNETMELİK HATIRLATILDI

Bakanlık açıklaması, "Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin "Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama" başlıklı 14. maddesinde ise 'Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolarda adaylıklarının kaldırılmış olması kaydıyla;
a) Bakanlık kadrolarındaki görevlerinden ayrılanlar,
b) Hâlen kamu kurum ve kuruluşlarında öğretmen veya başka unvanda görev yapanlar bu kapsamda başvuruda bulunabilirler...' denilmektedir." şeklinde devam etti.

"İFADENİN İSABETSİZLİĞİ ORTADA"

Bakanlık makamının kanunun kendisine verdiği yetkiye dayanarak adı geçen öğretmeni 02.01.2012 tarihinde Balıkesir Merkez 100. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'ne atadığına dikkat çeken açıklamada,"Ancak, Ankara 3. İdare Mahkemesi, 06.11.2013 tarih 2013/1816 sayılı alınan kararı ile söz konusu atamanın iptaline karar vermiştir. Daha önce öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olan F.A'ın ataması, yukarıdaki yasal düzenlemeler çerçevesinde yapılmıştır. Bilindiği gibi, KPSS uygulaması 2002 yılında, yani F.A.'nın atamasından 8 yıl sonra başlamıştır. F.A.'nın göreve başlama tarihi olan 20.09.1994'te zaten KPSS uygulaması olmadığından, İdare Mahkemesi'nin kararında yer alan 'Bakanlık Makamınca açıktan ataması yapılan F.A. isimli kişinin KPSS sınavına girmediği ve KPSS sınav sonuç belgesi bulunmadığı, Mahkememizin 12.09.2012 ve 20.11.2012 tarihli ara kararları ile ortaya konulduğundan dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır' ifadesinin isabetsizliği ortadadır. Bu nedenle konuya ilişkin 06.11.2013 tarihli İdare Mahkemesi kararına, Bakanlığımızca, bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde itiraz edilecektir." ifadeleri yer aldı.

Cihan

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.