Mayısta mevsimsiz soğukları yaşayacağız

Mayısta mevsimsiz soğukları yaşayacağız

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Köse, "Mevsimsiz soğukları bu sene yaşayacağız." dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, "Mevsimsiz soğukları bu sene, 10-11 Mayıs tarihlerinde, yurdumuzun kuzey ve batı kesimlerinde, kuzeyli rüzgarların etkisiyle sıcaklıkların hissedilir derecelerde azalmasının ardından yaşayacağız." dedi.

Köse, birkaç gün içerisinde yaşanan bu ani sıcaklık dalgalanmalarının, geçmişte uzun yıllar boyu yaşandığına dikkati çekerek, "Atalarımız bu duruma anlam veremedikleri için bu soğuk hava dalgasına 'mevsimsiz soğuklar' ismini verdi." diye konuştu. 

Bahar mevsimine girilen bu günlerde aniden mevsimsiz soğukların yaşanacağını söyleyen Ahmet Köse, bugün ve perşembe günü yaşanacak soğuk hava dalgasıyla sıcaklıkların 10 derece birden azalacağını kaydetti.

"2 gün üşüyeceğiz"

Köse, şunları kaydetti: "Mevsimsiz soğukları bu sene, 10-11 Mayıs tarihlerinde, yurdumuzun kuzey ve batı kesimlerinde, kuzeyli rüzgarların etkisiyle sıcaklıkların hissedilir derecelerde azalmasının ardından yaşayacağız. bugün ve perşembe günü soğuk hava dalgasıyla sıcaklıklar 10 derece birden azalırken, üşüyüp 'kış yeniden mi geliyor' hissine kapılırken, hemen ardından hafta sonu ise sıcak hava dalgasının etkisiyle 12-13 derecelik sıcaklık artışı nedeniyle kendimizi yaz ortasındaymış gibi hissedeceğiz. Ancak kuvvetli rüzgarlar, hissedilecek sıcaklıkları daha da düşük hissettireceği için 2 gün üşüyeceğiz. Örneğin bugün, İstanbul'da aralıklarla yağmura rağmen lodosun etkisiyle 25 derece hissettiğimiz havayı, bugün aralıklı yağmurlu ancak kuvvetli karayel yönlü rüzgarın etkisiyle 10 derece daha düşük, yani 15 derece hissedeceğiz." AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.