Mavi Nil ile Beyaz Nil'in birleştiği yer: Hartum

Mavi Nil ile Beyaz Nil'in birleştiği yer: Hartum

Etiyopya'dan gelen Mavi Nil ile Uganda'dan gelen Beyaz Nil, Sudan'ın başkenti Hartum'da birleşerek Afrika'ya hayat veriyor.

A+A-

Mehmet Kemal Firik'in haberi:

Afrika'nın can damarı olan ve geçtiği ülkelere hayat veren Nil Nehri, Mavi Nil ve Beyaz Nil'in birleşmesiyle Sudan'ın başkenti Hartum'da tek bir Nil halini alıyor.

Uganda, Kenya ve Tanzanya'nın sınırları arasında bulunan Victoria Gölü'nden doğan Beyaz Nil ile Etiyopya'dan doğarak Sudan topraklarına giren Mavi Nil, Hartum'da birleşiyor.

Havzasında bulunan Burundi, Ruanda, Kongo, Tanzanya, Kenya, Uganda, Etiyopya, Güney Sudan, Sudan ve Mısır'a hayat veren Nil Nehri'nin Hartum'da birleştiği nokta yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Mavi Nil'in Afrika içlerinden getirdiği su ve bereketli çamurlar, yağmurlar ve kaynak sularının birleştiği Victoria gölünden gelen Beyaz Nil ile buluşarak, Mısır'a doğru yoluna devam ediyor.

Nil Nehri, havzasında bulunan ülkelerin her biri gibi Sudan için de hayati önem taşıyor. Sudan, içme suyu ihtiyacının büyük bir bölümünü Nil'den karşılarken, turizm yönünden de nehirden faydalanmak istiyor.

Mavi ile Beyaz Nil'in karşıtıkları Hartum'daki Omdurman bölgesinde, demirden yapılmış ve Beyaz Nil'in üzerinden geçen tarihi Omdurman Köprüsü bulunuyor.

Mavi Nil'in üzerinde bulunan çok sayıdaki köprülerden en önemlisi Tuti Adası ile Hartum kent merkezini birbirine bağlayan Tuti Köprüsü, modern bir asma köprü ve çevresinde parklar bulunuyor.

Köprünün çevresi akşam saatlerinde Nil Nehri'ni izlemek ve sesini dinlemek isteyenlerle dolup taşıyor.

Beyaz Nil, daha hırçın akarken, Mavi Nil çok daha sakin akıyor.

Sakinliğinden dolayı balıkçıların ve yüzmek isteyenlerin ve turistlerin tercihi Mavi Nil'den yana olurken, rafting yapmak isteyenler Beyaz Nil'e gidiyor.

Üzerinde siyasi tartışmalar devam ederken Nil Nehri de Afrika'ya hayat vermeyi sürdürüyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.