Mars'ta su bulundu şimdi de hayat aranıyor

Mars'ta su bulundu şimdi de hayat aranıyor

Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı Rosmocosmos'un ortak yürüttüğü ExoMars Projesi Mars'ta hayat arıyor

Proje kapsamında geliştirilen uzay aracı 'Bruno' kırmızı gezegende canlı yaşam formları bulmak üzere tasarlanan ilk araç. 2021 yılında Mars'a varması planlanan araç yüzeyin 2 metre altından sondajla numune alma ve seyyar laboratuvarında bu numuneleri test etme özelliğine sahip.

Proje mühendislerinden Paul Meacham, Bruno'nun tepesindeki iki kamera sayesinde insanın görüş kabiliyetine oldukça yakın 3 boyutlu bir görüşe sahip olduğunu kaydediyor: "Böylece karşısına çıkan kaya, yokuş gibi engelleri analiz ederek üzerinden geçip geçemeyeceğine karar veriyor."

Tekerleği yeniden icat etmek...

Saniyede 2 santimetre yol kat edebilen 6 tekerlekli Bruno Mars'ta yarı otonom sürüş kabiliyetine sahip. Meacham, aracı tasarlayan ekibin en çok tekerleği yeniden icat etmede zorlandığını anlatıyor:

"Metal tekerlekler hareket sisteminin çok önemli bir parçası. Kauçuk lastik kullanamıyoruz, çünkü kauçuk organik bir materyal ve eğer Mars'ta hayat formu arayacaksak, kendi getirdiğimiz hayat formunu bulmak istemeyiz. Bu nedenle, kauçuk lastiklerdeki esneklik ve basıncı sağlayacak metal tekerlere ihtiyacımız vardı."

Mars'a dünyadan herhangi bir yaşam formu götürmeme zorunluluğu Mars'a gidecek uzay araçlarının sterilize kalması için büyük bir çaba sarf edilmesini gerektiriyor.

Bruno uzay aracının son versiyonu bu gayeyle Londra yakınlarındaki Stevenage kentinde inşa edilen özel odada monte ediliyor.

Avrupa'nın 4 bir yanından gelen farklı bileşen ve aletler sterilize edildikten sonra burada montajlanıyor.

Uzay aracı Bruno Mars ekvatoru yakınlarında kurumuş bir göle inecek

Uzun süren tartışmaların ardından proje ekibi ikinci ExoMars misyonu için iniş sahasını belirledi. Bruno uzay aracı Mars Ekvatoru yakınlarındaki Oxia Planum adı verilen kurumuş bir göle inecek.

Proje araştırmacılarından Hakan Svedhem seçilen bölgenin özelliklerini şu şekilde açıklıyor:

"Oxia Planum incelenecek en ilginç yerlerden biri. Sondaj aletleri yüzeyden ve yüzey altından numune alıp analiz edebilir. Üstelik burası iniş için oldukça güvenli bir bölge. Alçakta olduğu için uzay aracı inişten önce oldukça geniş bir atmosfer tabakasından geçerek yavaşlayacak. Böylece olası bir kazada tepki vermek için yeterli zamana sahip olacak."

ExoMars Projesi kapsamında ilk uydu 2016 yılında uzaya fırlatıldı. ExoMars Trace Gas Orbiter adlı uydu 2018 Nisan ayından bu yana Kırmızı gezegenin yüzeyinin detaylı bir haritasını çıkarıyor ve methan gazının olup olmadığını kontrol ediyor.

Trace Gas Orbiter'ın kameraları aracılığıyla elde edilen görüntüler, Mars'ın beklenilenden çok daha farklı ve değişken bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Avrupa Uzay Ajansı araştırmacıları ikinci aşamada Mars'ta buzlaşmamış su bulmayı umuyor.

Svedhem, suyun yaşam için vazgeçilmez olduğunun altını çiziyor:

"Mars'ta su yüzeyin altında. Yüzeyde göller yok. Su hep donmuş durumda. Yani yeraltı buzları var. Sıvı halde su her zaman hayat için ön gereksinim oldu. Bu illa hayat olacak anlamına gelmiyor, ancak hayat olması için ihtiyacımız olan sıvı halde su."

Euronews

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum