Mardin'de, "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Hukuku" sempozyumu

Mardin'de, "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Hukuku" sempozyumu

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Keleş: "Başkalarına örnek olabilmek için ilk önce kendi içimizde barışı, kardeşliği ve dayanışmayı tesis etmemiz gerekiyor"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, "Başkalarına örnek olabilmek için ilk önce kendi içimizde barışı, kardeşliği ve dayanışmayı tesis etmemiz gerekiyor" dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Kutlu Doğum Haftası" dolayısıyla Mardin'de düzenlenen "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Hukuku" sempozyumu başladı.

Müftülük toplantı salonunda 3 gün sürecek sempozyumun açılışında konuşan Keleş, "Kutlu Doğum" geleneğinin en önemli ayaklarından birinin bu vesile ile düzenlenen ilmi toplantılar olduğunu söyledi.

Keleş, her yıl önemli bir konunun tema olarak seçilip gündeme taşındığına işaret ederek, "Kendi içinde barışı, kardeşliği ve dayanışmayı kuramamış bir toplum başkalarına yardım edemeyecektir. Başkalarına örnek olabilmek için ilk önce kendi içimizde barışı, kardeşliği ve dayanışmayı tesis etmemiz gerekiyor" diye konuştu.
"Toplumsal huzurun yolu başkalarının inancına saygı göstermekle mümkün"
"Düşünce ve basın özgürlüğü adı altında İslam'a, Hz. Peygambere ve İslam'ın kutsal değerlerine yapılan hakaretler karşısında nasıl bir strateji izlenmesi gerekir? Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde çarpıtılan, okullardaki kitaplara yanlış anlamlar olarak sokulan İslam'ın temel kavramları ve ana konuları nasıl tahsih edilecek ve bu yanlışları kim düzeltecek? Şiddet ve terör bugün nasıl önlenecek? Tuğlaları birbirini sımsıkı tutan bir minareye benzemesi gereken müminler topluluğunu yuvarlanmak üzere oldukları ateş çukurunun kenarından kim alıp uzaklaştıracak?" ifadelerini kullanan Keleş, şunları dile getirdi:

"Türkiye'de, çeşitli nedenlerle köyden kente yoğun bir göç yaşandı. Bu nedenle özellikle büyükşehirlerde farklı meşrep ve etnik köken mensubu insanlardan müteşekkil yeni bir yapı ortaya çıktı. Böyle bir yapıda zaman zaman insanların birlikte yaşama konusunda duyarsızlaştıkları gözleniyor. Oysa toplumsal huzurun yolu başkalarının inancına, düşüncesine saygı göstermekle mümkün."

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, hürriyetin olmadığı yerde gelişmenin ve ahlakın olmadığını, ahlakın olmadığı yerde ise insanlar arasında barışın olamayacağını belirtti.

"Bir arada yaşamak, hür olmaktır"

"Bir arada yaşamak, hür olmaktır" diyen Koçak, hür olmanın da ancak Cenabı Allah'ın sevgisiyle mümkün olduğunu vurguladı.

Koçak, Mardin'deki bir arada yaşama formülünün emsal olması gerektiğine işaret ederek, şöyle dedi:

"Mardin'de yaşayan insanlar kendi gözlükleriyle değil yüce yaratıcımızın bize buyurduğu gibi bir arada yaşamanın formülünü oluşturmuşlar. Mardin'deki bu formül ulusal ve uluslararası seviyede bölgemizde meydana gelen birçok çatışmanın çözümü ve formülüdür aslında. Tüm insanların hür olduğu, hür ve birbirleriyle barış içerisinde yaşadığı ahlaki bir seviyeye ulaşılmasını diliyor, Peygamber Efendimizin dünyayı şereflendirmesinin 1444. yıl dönümünün ülkemize hayırlar getirmesini Cenabı Allah'tan niyaz ediyorum."

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yaşar Yiğit ise Hz. Peygamberin çok kısa sürede cehalet, kin ve nefret toplumunu sevgi, muhabbet ve rahmet toplumuna dönüştürdüğünü, bu dönüşümün analiz edilmeye değer olduğunu kaydetti.

Yiğit, kadim kültüre müracaat ederek Hz. Peygamber örnekliğinde birlikte yaşama hukukunun bir sempozyum çerçevesinde ele alınmasının yararlı olacağı düşüncesiyle bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun ise davetlileri 3 dilde selamlayarak, "Tarihin, kültürün, edebiyatın, sanatın ve mimarinin şahikası, etnik, dini ve kültürel farklılarıyla barış içerisinde binlerce yıldır bir arada yaşamanın nadide örneği Mardin'de sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Sempozyuma, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, Diyarbakır-Mardin Metropoliti Salibe Özmen, kaymakamlar, ilçe müftüleri, din adamları, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

aa

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.