Manisa'da 32 aile için çadır kuruldu

Manisa'da 32 aile için çadır kuruldu

Manisa Valisi Güvençer, merkez üssü Saruhanlı ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremde cami ile çok eski ve bazı kerpiç evlerin oturulamayacak derecede hasar gördüğünü, evi hasar gören 32 aile için çadır kurulduğunu söyledi.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkez üssü Saruhanlı ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremin kentin tamamı ile çevre illerde hissedildiğine işaret etti.

Depremin en fazla etkilediği Tiyenli Mahallesi'nde bazı evlerin hasar gördüğünü belirten Güvençer, çok eski ve kerpiç bazı yapıların depremde oturulamayacak kadar hasar aldığını kaydetti.

32 aile için çadır kuruldu

Evleri hasar gören 32 aile için çadır kurulduğunu aktaran Güvençer, şöyle devam etti:

"Camimiz hasar gördü. Cami hizmeti ve ortak kullanım hizmeti amacıyla büyük bir sahra çadırı kurduk. Vatandaşlarımızın çok tedirgin olmasına gerek yok. Her birimiz çok özenli ve dikkatli olmak durumundayız. Bu bir Türkiye ve dünya gerçekliğidir. Özelikle yapı stoklarımızın yenilenmesi hususunda çok daha öncesinden tedbirli olmak durumundayız. Bu konuda hem merkezi hem de yerel yönetimlerimiz mesafeler alıyor. Ama tabii ki almamız gereken çok daha fazla önlem var."
Vatandaşlar yaşadıklarını anlattı

Öte yandan, depremin ardından geceyi AFAD tarafından kurulan çadırlarda geçiren vatandaşlar, gün ışığıyla birlikte evlerinde hasar olup olmadığını kontrol etti.

Kumkuyucak Mahallesi'nden yaşayan Ahmet Sarı, evindeki hasar nedeniyle geceyi dışarıda geçirdiklerini belirterek "Deprem sırasında evdeki oluşan hasardan dolayı giremiyoruz. Evimiz yıkılınca eşyalarımızı dışarı çıkardık. Allah'a çok şükür yaralı ve can kaybı yok. Buzdolabı depremin etkisiyle yere düşüp kırıldı." dedi.

Tiyenli Mahallesi'nden Reşat Doğan da çok korktuklarını belirterek, "Ölümden döndük, deprem olduğunda dışarıdaydım, haberini alıp geldiğimde evin yıkıldığını gördüm. Daha sonra alabileceğimiz malzemeleri dışarı çıkardık. Tüm köylüler gibi biz de geceyi dışarıda geçirdik." diye konuştu.

Fikret Karabağ ise depremin gündüz olmasıyla faciayı ucuz atlattıklarını ifade etti. Karabağ, "Allah kurtardı bizi. Depremin etkisiyle hasarımız çok, gece olmuş olsa çok can kaybına neden olunabilirdi. Deprem Allah'tan gelen bir şey ama hiç beklemediğimiz bir anda oldu." ifadelerini kullandı.

Tiyenli Mahallesi'ni ziyaret eden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, evleri hasar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileğini iletti.

Çadır cami kuruldu

Bu arada, Tiyenli Camisi'nin zarar görmesi nedeniyle AFAD tarafından mahalle meydanında çadır cami kuruldu.

Mahallede inceleme yapan hasar tespit ekipleri, mahalle camisinin zarar gördüğünü tespit etti. Camideki hasar tutanakla kayıt altına alınca AFAD ekibi vatandaşların ibadetlerini yapabilmesi için çadır kurdu.

Çadırın içi camiden alınan halı ve diğer aksesuarlarla ibadete hazır hale getirildi.

Kurulan ses sisteminin ardından ilk ezan okunarak çadır cami ibadete açıldı.

Tiyenli Camisi imamı Ali Osman Acar, köy camisinin meydana gelen hasar nedeniyle ibadete kapatıldığını belirterek, mahalle sakinlerinin ibadetlerini şimdilik çadırda sürdüreceklerini söyledi.AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.