1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Malul ve şehit çocuklarına eğitim yardımı
Malul ve şehit çocuklarına eğitim yardımı

Malul ve şehit çocuklarına eğitim yardımı

Malul ve şehit çocuklarına eğitim yardımı

A+A-
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), şehitlerin, harp ve vazife malullerinin eğitim ve öğretime devam eden çocuklarına her yıl Kurum tarafından ödenen eğitim ve öğretim yardımının 2014-2015 öğretim yılına ait tutarının kişi başına yıllık ilköğretim 1-8. sınıflar için bin 154, 97 TL, lise için bin 732, 46 TL, yüksekokul için 2 bin 309, 94 TL olarak tespit edildiğini açıkladı.
 
SGK'dan şehit, harp ve vazife malullerinin çocuklarına eğitim ve öğretim yardımıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, '5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu'nun ek 79'uncu maddesi kapsamında bulunan şehitlerin, harp ve vazife malullerinin eğitim ve öğretime devam eden çocuklarına her yıl Kurumumuz tarafından ödenen eğitim ve öğretim yardımının 2014-2015 öğretim yılına ait tutarı kişi başına yıllık ilköğretim 1-8. sınıflar için bin 154, 97 TL, lise için bin 732, 46 TL, yüksekokul için 2 bin 309, 94 TL olarak tespit edilmiştir' denildi.
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 
'Buna göre vazife malulü çocuklarına 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nun 2'nci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendi kapsamında faaliyet gösteren özel eğitim okullarında eğitim gören şehit, harp ve vazife malulü çocuklarına 5434 sayılı Kanun'un ek 79'uncu maddesinin birinci fıkrası kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri ile ilgili mevzuatına göre aylık bağlanan malullerden, 5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları sebebiyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin çocuklarına, 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak 5510 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında aylık almakta olanların veya bunlardan vefat edenlerin çocuklarına eğitim ve öğretim yardımının ödenebilmesi için hak sahiplerinin öğrenim durumunu gösterir öğrenci belgelerini bir dilekçe ekinde 1 Eylül-31 Aralık 2014 tarihleri arasında Kurumumuz kayıtlarına geçecek şekilde göndermeleri gerekmektedir. Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri aylığını T. Halk Bankası A.Ş. şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine, aylığını T. Halk Bankası A.Ş. dışındaki banka veya PTT aracılığı ile alanlar için ise TC Ziraat Bankası A.Ş. şubesine gönderilecek olup, hak sahibi çocukların veya yasal temsilcilerinin TC kimlik numaraları ile bankaya müracaat etmeleri halinde ödemeleri yapılacaktır.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.