Mali'de Hz. Peygamber sevgisi

Mali'de Hz. Peygamber sevgisi

Malililer yaklaşık 700 senedir Mevlit Kandili'nde İmam Muhammed Buseyri’nin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i Aleyhissalatu Vesselam övmek amacıyla kaleme aldığı Kaside-i Bürde eserini icra ediyor.

Eser, başkent Bamako’daki Talmahan camisinde cemaat halinde okunuyor.

Afrika kıtasının batısında İslam’ı ilk kabul eden toplum olarak bilinen Malililer Hazreti Muhammed'in Aleyhissalatu Vesselam doğumunu bir hafta boyunca camilerde, mescitlerde, büyük toplanma alanlarında vestatlarda kutluyor.

Bölge halkının Müslüman olmasından sonra Bamako’da ilk inşa edilen cami olan Talmahan Camisi'nde yatsı namazından sonra biraraya gelen cemaat önce salat-u selam ve Kur’an okuyor. İmam Buseyri’nin felçli iken yazdığı eser Mali’nin ileri gelenleri, genç ve ihtiyarlardan oluşan bir heyet tarafından okunduktan sonra dualar ediliyor.

Talmahan Camisi İmamı Seydou Koromokon asırlardır sürdürülen geleneği, "Bu caminin ilk temelini atan, buraya İslam’ı getiren ve İmam Buseyri’nin talebesi Sidy Mohamed Ben Salla’nın öğretisiyle yedi yüz seneden beri Kaside-i Bürde okunuyor. İmam Sidy Mohamed’in başlattığı bu geleneği sürdürüyoruz. Mısırdan Cezayir’e oradan buraya gelmiş ve atalarımıza İslam’ı öğretmiş. Biz de onun hatırasını yaşatmaya çalışıyoru. Her mevlit kandilinde bu güzel eseri okuyoruz." şeklinde tarif etti.

Onlarca şerhi yapılan Kaside-i Bürde, 1212'de Mısırın Busayr kasabasında doğmuş İmam Buseyri tarafından yazıldı. Buseyri kasidesini felçli iken yazmış ve sonunda Hz. Muhamed’i rüyasında görmüş. Hz. Peygamber Aleyhissalatu Vesselam, sırtındaki hırkasını çıkararak kendisine giydirmiştir. Uyandığında hastalığından tamamen iyileştiğini gören Imam Buseyri, 1295 yılında İskenderiye’de vefat etmiştir. Dokuz kitabı bulunan Buseyri'nin kabri İskenderiye’dedir.

CİHAN

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.