Malezya: Çin'in Uygur Müslümanlarına yaptığını takip ediyoruz

Malezya: Çin'in Uygur Müslümanlarına yaptığını takip ediyoruz

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerine ilişkin "Uygurların sorununu yakından takip ediyoruz. Pekin yönetimini de bu meseleyi ciddiye aldığımıza dair bilgilendirdik." dedi.

A+A-

Çinli South China Morning Post gazetesine röportaj veren Bakan Seyfeddin, Güney Çin Denizi tartışmaları ve Çin'in Uygurlara yönelik tavırlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ÇİN İLE SÜREKLİ KONUŞMAKTAYIZ"

Güney Çin Denizi tartışmalarının Çin ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin diyalog kurmasıyla çözülebileceğini ifade eden Seyfeddin, "Bu soruna ilişkin ASEAN platformlarında Çin ile sürekli konuşmaktayız. Çin'in sahil güvenlik gemilerinin bizim deniz kuvvetleri gemilerimizden büyük olması çok büyük bir sorun. Çinli mevkidaşlarımıza bunun göz korkutucu olduğunu bir süredir söylüyoruz." ifadelerini kullandı.

Seyfeddin, Çin'in bölgedeki mevcut politikasını yumuşatmasını umduğunu kaydetti.

"UYGURLARA DAİR ENDİŞEMİZİ İLETTİK"

Malezya'nın Çin ile büyük projeler yürütmeyi sürdüreceğini vurgulayan Seyfeddin, "Bir yandan ilişkilerimizi geliştirirken, diğer yandan Güney Çin Denizi ve Uygur Müslümanların sorunlarını dile getireceğiz." dedi.

Seyfeddin, Çin'in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerine dair gelişmelerin Malezya hükümetince yakından takip edildiğinin altını çizerek, "Mevcut durumu gayet iyi anlıyoruz. Uygurların sorunlarını yakından takip ediyoruz. Pekin yönetimini de bu meseleyi ciddiye aldığımıza dair bilgilendirdik. Konuya dair çok sayıda endişemiz var. Onlar hikayeyi kendi taraflarından anlatıyor." değerlendirmesinde bulundu.

aa 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.