Malatya'da yeniden dirilişin örneği kayısı ağaçları çiçeklendi

Malatya'da yeniden dirilişin örneği kayısı ağaçları çiçeklendi

Malatya'da çiftçinin en önemli gelir kapısı olan kayısı ağaçları yaklaşık 10 gün erkek çiçek açtı

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da, Kale ilçesindeki Karakaya Baraj Gölü çevresindeki kayısı ağaçları çiçeklendi.

Yöredeki çiftçiler çiçek açan ağaçların çevresinde çapalama yapmaya başladı. Bahri Mahallesi'ndeki kayısı bahçesinde çalışmalarını sürdüren üreticilerden Nihat Mum, AA muhabirine, 6 Şubat'taki depremlerde herhangi bir kayıp yaşamadıklarını ancak herkes gibi büyük bir üzüntü duyduklarını söyledi.

Günlük hayata devam etmeye çalıştıklarını, bahçeleriyle ilgilendiklerini, yaklaşık 4 dönüm bahçede çapaya başladıklarını aktaran Mum, "Ağaçlar erken çiçek açtı, dün bu şekilde değildi. Çapanın aslında çiçek açmadan yapılması gerekiyordu. Biz de aceleyle çapaya başladık. En azından bir hafta sonra çiçek açmasını bekliyorduk. Havaların sıcak olmasından dolayı biraz daha erken çiçek açtı." dedi.

kayisi1.jpg

Mum, hasat beklentisinin bundan sonraki hava durumuna göre şekilleneceğini ifade ederek, "Erken çiçek açmasının avantajı gibi dezavantajı olabilir. Eğer soğuk olursa çiçekler yanabilir, don olayı gerçekleşebilir ve mahsulde sıkıntı yaşanır. Ama biraz büyüdükten sonra soğuklar başlasa daha iyi bir şekilde kendini kurtarabiliyor. İnşallah bundan sonraki süreçte insanlarımız ve bizim adımıza daha olumlu olur ve bu da bize maddi açıdan bir getiri sağlar." diye konuştu.

aa

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.