Malatya için 'afet bölgesi' talebi

Malatya için 'afet bölgesi' talebi

Don olayının çok üst seviyede olması nedeniyle yetkililer Malatya bölgesinin afet bölgesi ilan edilmesini talep ediyor.

A+A-

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, kayısı üreticilerinin don nedeniyle zarara uğradığını belirterek, "Don olayının çok üst seviyede olması nedeniyle yetkililerden Malatya bölgesinin afet bölgesi ilan edilmesini talep etmekteyiz" dedi.

Erkoç, oda binasında düzenlediği basın toplantısında, Malatya'da 30-31 Mart'ta don olayı yaşandığını hatırlatarak, zarara uğrayan bütün üreticilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kayısının, Malatya ekonomisinin can damarlarından biri olduğunu belirten Erkoç, "Don olayının çok üst seviyede olması nedeniyle yetkililerden Malatya bölgesinin afet bölgesi ilan edilmesini talep etmekteyiz. Yine, son iki yıldır üreticinin mağduriyetini göz önünde bulundurarak özellikle bankalara olan kredi borçlarının en az 2 yıl ertelenmesini ve bu kredi borçlarını, açacak olursak Ziraat Bankası'ndan alınan ihtiyaç kredileri olabilir, ayrıca elektrik borçları olabilir, hem bu kredilerin hem bu borçların 2 yıl süreyle ertelenmesi gerekmekte çünkü üreticimiz ikinci hasada kavuşmak için en az 16-17 ay beklemek zorunda" diye konuştu.

Stoklarda fazla ürün bulunmadığını kaydeden Erkoç, "Geçen seneki rakamlara baktığımızda zaten ürettiğimiz kayısının büyük bir bölümünü, 100 bin ton üzerinde ihracat gerçekleştirmiştik. Şu anda stokta fazla bir kayısı da gözükmüyor. Ürünün de sıfır noktasında olmasıyla kayısı fiyatlarının çok üst seviyelere çıkacağını tahmin etmekteyiz" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.