Mahkeme, Genelkurmay'a irtica brifinginin akıbetini sordu

Mahkeme, Genelkurmay'a irtica brifinginin akıbetini sordu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti Milli Güvenlik Kurulu ve Genelkurmay Başkanlığı’na ‘irtica konulu’ brifingin akıbetini sordu

A+A-

Ahmet Şinoforoğlu'nun haberi:

28 Şubat davasında mahkeme heyeti; Milli Güvenlik Kurulu ve Genelkurmay Başkanlığı’na Fevzi Türkeri tarafından yapılan ‘irtica konulu’ brifingin akıbetini de sordu.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor. Mahkeme heyeti 28 Şubat Başbakanlık Hukuk Hizmetleri Başkanlığı’ndan, 13 Mart 1997 tarihli Bakanlar Kurulu kararları ile 14 Mart 1997 tarihinde yayımlanan Başbakanlık genelgesinin suretlerinin istenmesine ve TBMM Genel Sekreterliği’ne müzekkere yazılarak 54. hükümetin üyelerinin güncel adres bilgilerinin gönderilmesini kararlaştırdı.

Genelkurmay Başkanlığı’na müşteki Tamer Tatar tarafından savcılığa verilen CD'ler ile ilgili soruşturmanın akıbetinin sorulması kararlaştıran mahkeme Genelkurmay Başkanlığı ve MGK Genel Sekreterliği'ne ayrı ayrı müzekkere yazılarak, "başka yer ve tarihlerde başka kişi ve kurumlara yapılan sunumların metinleri bulunduğu halde, 28 Şubat 1997 tarihli MGK toplantısında sanıklardan Fevzi Türkeri tarafından yapıldığı belirtilen irtica ile ilgili sunumunun metninin neden bulunmadığının araştırılarak, bu metnin arşivlere alınıp alınmadığı, alınmış ve imha edilmiş ise imha tutanaklarının bulunup bulunmadığına" dair bilgi istedi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.