Maganda vahşeti giderek artıyor

Maganda vahşeti giderek artıyor

Türkiye'nin imtihanlarından biri de 'magandalar'. Bu kişiler yüzünden yılbaşında beri 5'i ölümlü olmak üzere 453 olay meydana geldi.

A+A-

Türkiye'nin en önemli toplumsal sorunlarından biri olarak öne çıkan maganda teröründe hemen hemen her gün yeni bir haber gündeme geliyor, bu nedenle hayatını kaybeden ya da yaralanan insanlarının sayısının çokluğu da dikkatleri çekiyor.

Yaşanan mutlu anların bilinçsiz bir şekilde son bulmasına neden olan magandalar, insanların canlarını hiçe sayıyor. Kimi zaman düğüne gelen bir misafiri kimi zaman balkonda oturan masum bir çocuğu kimi zaman ise kendi akrabalarını 'yanlışlıkla' öldüren ya da yaralayan magandaların yılbaşından bu yana karıştığı olay sayısı bir hayli yüksek.

9 ayda 450'den fazla olay yaşandı
Yılın ilk gününden bu yana ülke genelinde düğün ve asker kutlaması gibi olaylarda magandaların neden olduğu 453 vaka meydana geldi. Yaşanan olayların 5'inde maalesef can kaybı yaşanırken 448'i ise yaralanmayla sonuçlandı.

2017 yılında havaya rastgele ateş edilmesi nedeniyle 11'i ölümlü 623'ü yaralamalı olay meydana geldi. Ölümlü vakaların tamamının sorumluları adalet karşısına çıkarılırken, yaralamayla sonuçlanan olayların ise yüzde 38,8'i aydınlatıldı.

Failler bulunuyor
2016 yılında ise maganda kurşunları nedeniyle 590 kutlama hüzünle son buldu. Vakaların9'unda ölüm, 581'inde yaralanma yaşandı. Ölümlü olayların yüzde 54,5'i, yaralanmanın olduğu olayların ise yüzde 36,5'inin faillerine ulaşıldı.
2016 ve 2017 yıllarından can kaybına neden olan magandaların adalet karşısına çıkarılma oranlarına bakıldığında, 2017 yılındaki oranların 2016'da ikiye katlandığı görülüyor.

Emniyet Genel Müdürü: Tedbirleri artırın
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, merkez ve taşra teşkilatlarına gönderdiği yazıda, düğün ve asker uğurlaması gibi sevinç anlarında silahla ateş edilmesinin engellenmesine yönelik alınan tedbirlerin artırılması talimatı verdi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.