Lübnan 'çöp krizini' çözmeye çalışıyor

Lübnan 'çöp krizini' çözmeye çalışıyor

Lübnan Çevre Bakanı Meşnuk, ülkedeki 'çöp' krizini sonlandırmak için 6 temizlik şirketi seçildiğini bildirdi. "Kokunuz Çıktı" hareketi ise Lübnanlıları gösteri yapmaya çağırdı.

A+A-

Lübnan Çevre Bakanı Muhammed el-Meşnuk, ülkede yaşanan geniş çaplı protesto ve gösterilere neden olan çöp krizini sonlandırmak için 6 temizlik şirketinin seçildiğini açıkladı.

Meşnuk, başkent Beyrut'taki Kalkınma ve İmar Konseyi binasında düzenlediği basın toplantısında, yapılan ihale sonucu ülkenin farklı bölgelerinde çöplerin toplanması için yerli ve yabancı 6 şirketin seçildiğini söyledi.

Lübnanlı aktivistlerin sosyal paylaşım ağı facebookta başlattığı ve kısa süre içinde 100 bin takipçiye ulaşan "kokunuz çıktı" isimli hareket ise Meşnuk'un açıklamasının ardından Beyrut'taki bir hukuk cemiyetinde toplantı düzenledi.

Hareketin yetkililerinden Mervan Maluf, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin belediyelerin malları üzerinde tasarruf yetkisi olduğu için açıklanan tüm ihalelerin kamu malının çalınması anlamına geldiğini kaydetti.

İhalelerin geçersiz olduğunu savunan ve Maşnuk'un çöp sorununa çözüm bulamadığı için hesap vermesini isteyen Maluf, ayrıca yurtiçinde ve dışındaki tüm Lübnanlıları cumartesi günü gösteri yapmaya çağırdı.

Lübnanlıların son günlerde gösterdiği fedakarlığı öven Maluf, gözaltına alınan tüm göstericilerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Basın toplantısının ardından çok sayıda kişi başkentteki Adalet Sarayı önünde son iki gündür güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan arbedede yaralananlara destek vermek için bir araya geldi.

Öte yandan, Suudi Arabistan ve Bahreyn'in, vatandaşlarına Lübnan'da yaşanan iç karışıklık nedeniyle bölgeye seyahat etmemeleri çağrısında bulundukları bildirildi.

Beyrut'taki tek çöp toplama şirketinin temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına yol açıyor. Hükümetin iki aydan bu yana köklü bir çözüm bulamadığı belirtilen sorunu, insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşacağı endişesiyle halkın tepkisini çekiyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.