Lozan Andlaşması Meclis'e yapılan darbeden sonra imzalandı

Lozan Andlaşması Meclis'e yapılan darbeden sonra imzalandı

Kurucu Birinci Meclisimiz “kendi kendisini lâğvetti” süsü verilen bir darbeyle ortadan kaldırılıp alelâcele seçime gidildi

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu, Lozan Andlaşması'nın Meclis’in olmadığı bir zamanda onaylandığını söyledi.

Lozan Andlaşması’nı onaylanmayacağı kesinlik kazanınca Milli Mücadele’yi zafere taşıyan Kurucu Birinci Meclisimizin “kendi kendisini lâğvetti” süsü verilen bir darbeyle ortadan kaldırılıp alelâcele seçime gidildiğini ifade eden Bahadıroğlu, Yeni Akit'teki yazısında "Lozan’a itiraz eden hiçbir milletvekili aday gösterilmemiş, adaylar bir bir Mustafa Kemal tarafından belirlenmişti. Buna rağmen itirazların önü kesilemedi" dedi.

İkinci Meclisin, 11 Ağustos 1923’te toplandığını Lozan Andlaşmasının bu tarihten 17 gün kadar önce 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalandığına dikkat çeken Bahadıroğlu, "Yani onca önemsenen ve 'Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu' sayılan andlaşma Meclis’in olmadığı bir zamanda onaylanmıştı. Geriye Meclis’in tasdiki kalmıştı. O da 23 Ağustos’ta gerçekleşti. Lozan Andlaşması oya sunuldu. Meclis 334 milletvekilinden oluşuyordu. Bunlardan 227’si oylamaya katıldı, 107 milletvekili katılmadı. 213 kabul, 14 red oyu çıktı (Mustafa Taşyürek, Lozan’a Hayır Diyenler, İstanbul 1995, sayfa 372)."

Lozan Anlaşmasının zafer olmadığını vurgulayan Bahadıroğlu, yazısını şöyle sürdürdü:
"Üye tamsayısının üçte birinden fazlası ya oylamaya katılmayarak ya da olumsuz oy kullanarak antlaşmaya karşı çıkmıştı. Lozan’ı onaylamak üzere bizzat Mustafa Kemal tarafından atanmış milletvekillerinden oluşan İkinci Meclis’in bu kadar çok fire verilmesi, Lozan Andlaşması’nın bir “zafer” olmadığının açık göstergesidir.

Bu hususta başka kanıtlar da var. Atatürk’ün yakın çalışma arkadaşı olan ve tek parti döneminin en uzun süre İçişleri Bakanlığı yapma unvanına sahip bulunan Şükrü Kaya’nın konuşması bunlardan biridir ki, Lozan’a gönderilen heyeti kastederek, “Maatteessüf beklenilen neticeyi elde edemedi” demiştir.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.