1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liselerde yeni boş kontenjanlar belli oldu
Liselerde yeni boş kontenjanlar belli oldu

Liselerde yeni boş kontenjanlar belli oldu

TEOG sonrası lise nakil işlemlerinde liselerde kalan yeni boş kontenjanlar belli oldu. E-Okul üzerinden boş kontenjanları öğrenebilirsiniz.

A+A-
Miili Eğitim Bakanlığı, TEOG sınavı sonrası yapılan nakil işlemlerinde 4. aşamanın sonuçlarının belli olmasının ardından liselerde boş kontenjanların belli olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde liselerde ortaya çıkan boş kontenjan 13 bin 130.
 
Liseler arası nakil işlemleri Eylül ayının sonuna kadar devam edecek. Öğrenciler ve veliler hangi şehirlerde ve hangi liselerde ne kadar boş kontenjan bulunduğun E-Okul sistemi üzerinden sorgulayıp öğrenebilecek. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre İstanbul'daki liselerde 2 bin 237, Ankara'da bin 244, İzmir'de 478 boş kontejan bulunuyor.
 
TEOG sonrası 9.sınıf öğrencilerine yönelik E-Okul lise boş kontenjan öğrenme sayfası için tıklayınız.
 
10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik E-Okul lise boş kontenjan sorgulama sayfası için tıklayınız.
 
Nabi Avcı'dan yoklama müjdesi
 
Lise nakil işlemlerinde sürecin Eylül ayı sonuna kadar devam edecek olması, bazı öğrencilerin TEOG sınavı sonrası yerleştiği okulu beğenmemesi ve nakil işlemlerinde bulunmak istemesi veya tercih yapmadan yerleştirilen öğrencilerin farklı bir okul talep etmesi durumları için E-Okul üzerinde yoklama kaydı tutulmayacağını kaydeden Bakan Nabi Avcı ayrıca şunları söyledi:
 
"Onlar kendilerine yakın yerdeki okullara dönmeye başladılar ama bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için biz Eylül sonuna kadar her hafta bu nakil düzenlemelerini kontrollü bir biçimde açık tutuyoruz. Ayın 15'inde, okulların açıldığı gün nakil talebinde bulunmuş olan ama henüz istediği okula nakledilememiş olan öğrenciler için devam zorunluluğu uygulanmayacak. Okulların açıldığı ilk hafta bazı veliler ve öğrenciler nakil işlemleriyle meşgul olacağı için nakil talebinde bulunmuş olan 9. sınıf öğrencilerimizin devam kaydı tutulmayacak. Bunu da bilsinler ki rahat olsunlar. İnşallah hepsi de gönüllerindeki okullara bu süreçte yerleşmiş olurlar."
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.