LGS'ye girecek öğrencilere sosyal medya uyarısı

LGS'ye girecek öğrencilere sosyal medya uyarısı

Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı Bıçakçılar, Liselere Geçiş Sınavı'na girecek öğrencilerin, sınav öncesi sosyal medya ve internetten uzak durması gerektiğini söyledi.

A+A-

Evlilik ve Aile Danışmanları Derneği Başkanı Ferhan Bıçakçılar, 2 Haziran'da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi sınav kaygısı taşıyan bazı ebeveynlerin çocuklarıyla aile danışmanlarına başvurduğunu belirtti.

Ergenlik dönemindeki çocukların her duyguyu uç noktada yaşayabildiğini, sınav stresinin de eklenmesiyle aile içi çatışmaların arttığını vurgulayan Bıçakçılar, gerginlikten etkilenen anne ve baba arasında da zaman zaman tartışmaların yaşanabildiğine dikkat çekti.

"Aşırı beklenti endişe yaratabilir"

Sınav öncesi aile ilişkilerinin gözden geçirilmesi gerektiğine işaret eden Bıçakçılar, şunları söyledi:

"Bu sınavdan alınacak notu kimse hayatının dönüm noktası olarak kabul etmemeli. Ebeveyn olarak öğrencilere gerekli düzeyde motivasyon vermemiz gerekiyor. Kötü davranmak, 'Senden adam olmaz' anlayışıyla çocuğa yaklaşmak olumsuz sonuçlara götürür. 'Ben senin kazanacağına inanıyorum' diyerek aşırı beklenti yüklemek de çocukta endişe yaratabilir."

LGS'ye "törensel" biçimde hazırlanılmamalı

Sınav öncesi evde çocukların en sevdiği yiyeceklerin yapıldığını hatırlatan Bıçakçılar, şunları anlattı:

"En sevdiği yemeği pişirmek için o günü beklemeye gerek yok. Tören havasına girdiğinizde öğrenci için daha büyük stres kaynağı oluyor. Bütün akrabalar, tanıdıklar çocuğu arıyor. Aile 'çocuğumuzun sınavı var' diye alarm durumuna geçiyor. Ebeveyn sınavı doğal görmeli. LGS'nin hedeflere ulaşmak için bir fırsat olduğunu ancak her zaman başka fırsatların çıkabileceğini çocuğa anlatmalı. Sonucun değil sürecin, yani çocuğun çabasının önemli olduğunu hissettirmeli."

Stres kaynağı yaratan bir başka unsurun da internet, özellikle de sosyal paylaşım platformlarının kullanımı olduğuna işaret eden Bıçakçılar, kaygılanan birçok sınav adayının "sınav çok zor olacakmış" ya da "sınava az kaldı" şeklinde yorumlar yaptığını, bu gibi söylemlere maruz kalan çocukların ise endişelendiğini söyledi.

Bıçakçılar, öğrencilere şu uyarılarda bulundu:

"LGS'ye girecek öğrenciler sınavdan 1-2 gün önce cep telefonu, tablet ve bilgisayarını internete kapatmalı. Çünkü sosyal medyada stres, gerginlik, yorumlar, çarpıtmalar olabilir. Bu durum adayları olumsuz etkileyebilir.

Sınavdan bir gün önce yürüyüş yapabilir, sinemaya gidebilir, alışveriş merkezinde küçük bir gezinti planlayabiliriz. Şehir dışı gezileri önermiyoruz. Ayrıca sınavdan önceki gece çocukları erken saatte yatağa gitmeye zorlamamalıyız, stres düzeyini yükseltebilir. LGS adayları o gece hiç uyumasa bile ertesi gün performanslarını çok fazla kaybetmeyebilirler, yeter ki bu konuyu zihinlerinde takıntı haline getirmesinler. Uykusuzluk stresinden kurtulduklarında çocuklarımızın daha iyi uyuduklarını görüyoruz." 

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.