Letonya'dan Müslümanlara kısıtlama

Letonya'dan Müslümanlara kısıtlama

Letonya hükümetinin peçe takan kadınlara yasak getirmek istemesi ülkedeki Müslümanları ayağa kaldırdı. 8 yıl önce Müslüman olan Fatima Liga Legzdina, peçenin yasaklanması halinde yargıya başvuracağını söyledi.

A+A-

Fatima Liga Legzdina, Letonya'da peçe yasağı tartışmalarıyla ilgili LNT televizyonuna yaptığı açıklamada, yüzü kapatan giysilerin yasaklanmasının kendisini olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Dokuz yıl önce İslam'ı kabul etmesinin ardından Fatima ismini alan Legzdina, "Yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda özel hayat ve dini haklar büyük ölçüde kısıtlanır. Aynı zamanda Müslümanlara karşı nefreti kışkırtma ile İslam ve toplumun geri kalanı arasında bir bölünme yaşanabilir." ifadelerini kullandı.

Peçesiz dışarıya çıkmadığını belirten 27 yaşındaki Legzdina, "Eğer peçe yasaklanırsa Letonya'yı mahkemeye vereceğim. Kendi ülkemde, kamuya açık yerlerden kaçınmak zorunda kalabilirim. Doktora veya şehrin merkezine nasıl gideceğim?" dedi.

Peçenin yasaklanmasından yana olan Letonya hükümeti, yüzü kapatan gisilerin yasaklanmasıyla ilgili bir yasa tasarısını meclise sunmaya hazırlanıyor.

 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.