Latin Amerika'dan Risale-i Nur haberleri

Latin Amerika'dan Risale-i Nur haberleri

Latin Amerika Nur Talebelerinin hizmet mektubu

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Esselamu Aleykum Verahmetullahi veberekatuhu;

Latin Amerika’nın bir çok kısımlarında hizmetler pür şevk devam ettiği gibi Uruguay’a da bir seyahat nasib oldu.

Isparta'dan hizmet seyahati maksadıyla Arjantin’e gelen ve Buenos Aires medresemizde misafir ettiğimiz abilerimizle Buenos Aires medresemizden sabahın ilk ışıkları ile Uruguay’ın Colonia del Sacramento şehrine yola çıktık.

Güney Amerika'nın en küçük ülkesi olan Uruguay'ın sahil şeridinde yer alan Colonia del Sacramento, 17. yüzyıldan kalma latif bir şehir.

Buenos Aires'ten gemi vasıtasıyle iki saatlik mesafede, Uruguay'ın başşehri Montevideo'dan 180 kilometre uzaklıkta olan bu küçük kıyı şehri; daracık taşlı sokakları, surları ve renkli evleriyle bize gayet mütevazi geldi.
İspanyol lisanında "gümüş nehir" manasında olan Rio de la Plata Nehri'nin üstünde bulunan bu şehrin mazisi 1680'lere kadar gidiyormuş.

Bu şehir yerli insanların haricinde turistik bir şehir olmasından dolayı burda elimizdeki risalelerden hem Uruguaylı market, bakkal vs esnaflara tüccarlara hem de Latin Amerikanın bir çok ülkesinden buraya gelen Meksikalı, Şilili, Perulu bir çok insana ulaştırmak nasib oldu elhamdülillah.

Neşrettiğimiz İspanyolca tercüme Nurları alan vatandaşlardan bir çokları hakikatlere ciddi müteveccih olmaları dikkate şayandı.

Risale-i Nurların bu insanların aleminde bu kadar dünyevi cazibedar haletler içerisinde lezzetini ve halavetini devam ettirmesi hem Kur'an'ın mucize-i maneviyesi ve kıyamete kadar devam edecek bir ders-i Kurani olduğuna tasdik eder bir kare olarak alemlerimize nakş oldu.

Şehre girdiğimizde mescidin olup olmadığını sorduğumuzda buralı bir vatandaş Colonia şehrinde "mescid mevcud değil ve zaten burda Müslüman vatandaşlarla hiç karşılaşmadım" demesi de bizleri bir yandan üzerken bir yandan da gayret ve hamiyetimizin hararetini artırdı.

Bu vesile ilede  Eyüp Ekmekçi Ağabeyimizin hizmetimiz nisbetinde Üstadımız ve vekillerinden himmet bekleyebileceğimiz manası ve noktası nazar-ı dikkatimize çarptı.
 
Uruguay’dan tüm kardeşlerimize, ihvanlara binler selam eder dualarınızı bekleriz. 

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum