Latin Amerika'da 'Payitaht Abdülhamid' rüzgarı

Latin Amerika'da 'Payitaht Abdülhamid' rüzgarı

Payitaht Abdülhamid dizisini dünya televizyonlarına hazırladıklarını belirten yapımcı Serdar Öğretici, Latin Amerika, Balkanlar, Ortadoğu, Katar ve Arnavutluk'tan diziyi almak isteyen kanalların olduğunu söyledi.

"Payitaht Abdülhamid"in, senaryosu, prodüksiyonu ve aksesuarlarıyla büyük bir proje olduğunu anlatan dizinin yapımcısı Serdar Öğretici, şimdiye kadar seyirciden çok iyi tepkiler aldıklarını vurguladı.

İzleyicinin, dizinin konu aldığı dönemi çok merak ettiğini dile getiren Öğretici, şöyle konuştu:

"Sonuçta çöküş dönemi ama o çöküş dönemi içinde yükseliş var. 33 yıl hüküm sürmüş ve kendi döneminde eğitimde, sağlıkta, askeri alanda büyük atılımlar yapmış bir padişah. Bütün dünyanın saldırmasına rağmen ayakta durabilmiş, onu anlatabilmek çok zordu. Tepkiler genelde olumlu. Aldığımız tepkilere göre toplumun her kesimine ulaştığımızı düşünüyoruz. Tali konularda olumsuz eleştiriler aldık. Hatamız varsa düzeltmeye çalışıyoruz. Bütün eleştirilere açığız."

Dünyanın dört bir yanından talep var

Diziyi dünya televizyonlarına hazırladıklarını, henüz bir sözleşme yapılmadığını ancak tekliflerin gelmeye başladığını aktaran Öğretici, "Kaliteli Türk dizileri tüm dünyada ilgi çekiyor. Henüz 9. bölümde olmamıza rağmen Latin Amerika, Balkanlar, Ortadoğu'dan diziyi almak isteyenler var. Arnavutluk'tan 2 kanal diziyi oynatmak istiyor ayrıca Katar'dan da teklifler oldu" şeklinde konuştu. Öğretici, diziyi 100 bölüm çekmek istediklerini vurguladı.

Türkiye'de 15-20 milyon kişiye ulaştı

TRT 1 Kanal Koordinatörü Kurtuluş Zeydan ise TRT'nin, dizilerindeki başarısını "Payitaht Abdülhamid" ile sürdürdüğünü dile getirdi.

Dizinin izlenme oranının tatmin edici olduğunu anlatan Zeydan, "Dizinin Türkiye'de 15-20 milyon kişiye ulaştığını söyleyebiliriz. Bu sadece o günkü yayın için geçerli. Özetleri ve tekrarları da var. İzlenme oranları çok önemli bir kriter ancak TRT'nin toplumsal ihtiyaçlara cevap veren içerikler üretmek gibi sorumluluğu var. Birinci önceliğimiz reyting değil ama reyting de bizi motive eden bir unsur." ifadelerini kullandı.

"Benzerlikten ziyade onu anlatabilmek önemli"

Oyuncu Bülent İnal ise diziyi "Zor bir dönem prodüksiyonunu" olarak nitelendirdi. Dizinin, iyi bir hazırlık döneminin ardından seyircinin karşısına çıktığını aktaran İnal, "Abdülhamid'i iyi bilen, okuyan ve sevenler açısından olumlu dönüşler olması beni çok sevindirdi çünkü fiziksel benzerlikten ziyade onu doğru anlatabilmek, duygu dünyasını doğru verebilmenin önemli olduğunu fark ettim, seyirci de o duyguyu aldı diye düşünüyorum. Bizi bağırlarına bastılar" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.