Kuzey Makedonya'nın yeni lideri görev başında

Kuzey Makedonya'nın yeni lideri görev başında

Kuzey Makedonya'nın yeni Cumhurbaşkanı dün görev başı yaptı.

A+A-

Mecliste düzenlenen özel oturuma eski cumhurbaşkanları Gyorge İvanov ile Branko Crvenkovski'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrougalos, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ve diğer davetliler katıldı.

Yemin belgesini imzaladıktan sonra kürsüye çıkan Pendarovski, tüm vatandaşların cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

İlk işinin muhalefete el uzatmak olacağını belirten Pendarovski, ülkesinin Avrupa-Atlantik entegrasyonlarına azami derecede bağlı kalacağını vurguladı.

Meclisteki yemin töreninin ardından "Villa Vodno" Cumhurbaşkanlığı rezidansında devir teslim töreni düzenlendi.

Pendarovski, 5 Mayıs'ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 51,66'sını alarak ülkenin beşinci cumhurbaşkanı seçilmişti.

Kuzey Makedonya'nın, eski adıyla Makedonya olarak 8 Eylül 1991'de eski Yugoslavya'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana altıncı kez düzenlenen seçimi kazanan Pendarovski, beş yıl görev yapacak. Pendarovski'den önce bu görevi sırasıyla Kiro Gligorov, Boris Trajkovski, Branko Crvenkovski ve Gyorge İvanov icra etti.

Kaymakcı, Cumhurbaşkanı Pendravoski ile görüştü 

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı'yı makamında kabul etti. 

Cumhurbaşkanı Pendarovski'nin göreve başlamak için yemin törenine katılmak üzere Kuzey Makedonya'da bulunan Kaymakcı, Pendarovski tarafından "Villa Vodno" Cumhurbaşkanlığı rezidansında kabul edildi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Kaymakcı'ya, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara da eşlik etti.

Ayrıca Pendarovski, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic, Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrougalos ve Polonya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Piotr Wawrzyk ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Stevo Pendarovski

Başkent Üsküp'te 1963'te doğan Pendarovski, 11 yıl uluslararası güvenlik ve uluslararası ilişkiler alanlarında akademisyenlik yaptı.

2001-2004'te dönemin Cumhurbaşkanı Traykovski'nin ulusal güvenlik danışmanlığını yapan Pendarovski, 2004-2005'te Devlet Seçim Komisyonuna başkanlık etti. 2005-2009'da dönemin Cumhurbaşkanı Crvenkovski'nin dış politika danışmanlığını yapan Pendarovski, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğinin (SDSM) adayı olarak katıldığı 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetti.

2016-2017'de milletvekilliği de yapan Pendarovski, Kasım 2017'den beri NATO Ulusal Koordinatörlüğünü de yürüttü. Evli ve bir çocuğu olan Pendarovski, İngilizce biliyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.