'Kuzey Kore füze fırlatmak için yapay ada inşa ediyor'

'Kuzey Kore füze fırlatmak için yapay ada inşa ediyor'

ABD'li Los Angeles Times gazetesi, Kuzey Kore'nin füze fırlatmada kullanılmak üzere Sarı Deniz'de üç yapay ada inşa ettiği çekilen uydu fotoğraflarına dayandırılarak iddia edildi.

ABD'li Los Angeles Times gazetesi bölgede çekilen uydu fotoğraflarına dayandırdığı haberinde, kıtalararası balistik füze fırlatmak için kullanılan Sohae test alanı çevresinde dikdörtgen parseller şeklinde inşa edilen adalarda askeri amaçlı tesisler ve yollar inşa edildiğini öne sürdü.

'BÜYÜK İHTİMALLE ASKERİ AMAÇLI'

Gazeteye konuşan Washington merkezli istihbarat firması Strategic Sentinel'in yöneticilerinden Ryan Barenklau, "Adaların şu anda ne için kullanıldığı hakkında kesin açıklamalarda bulunamıyoruz. Büyük ihtimalle askeri amaçlı. Adalarda inşa edilen yollarda geniş dönüşler var. Bu o yolların çeşitli askeri araçlar için yapıldığını akla getiriyor" dedi.

Barenklau ayrıca uydu fotoğraflarında görülen açık renk yamaların fırlatma rampaları için kullanılan 'ısıya dayanıklı çimento' olabileceğini belirterek adalarda büyük ihtimalle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için gözlem merkezlerinin inşa edilmiş olduğunu söyledi.

 

 

KUZEY KORE, ADALARIN TARIM ALANI AÇMA AMAÇLI İNŞA EDİLDİĞİNİ BELİRTİYOR

Ancak Kuzey Kore resmi medyası adaların fazladan tarım alanı açma amaçlı olarak inşa edildiğini söylüyor.

Los Angeles Times da adaların bazılarının daha önce 2012'de bittiği rapor edilen Taegyedo Gelgit Bölgesi Arazi Islahı Projesi kapsamında yapılmış olabileceğini belirtti.

Maryland Üniversitesi'nden teknoloji araştırmacısı Steve Sin ise gazeteye yaptığı açıklamada Kuzey Korelilerin her şeyi 'çifte amaçlı' inşa ettiğini söyleyerek adaların hem tarım hem de askeri amaçlı kullanılabileceğini iddia etti.

Pyongyang yönetimi yapay ada konusunda Çin'e özenmiş olabilir. Zira Çin, ABD ve müttefikleri tarafından Güney Çin Denizi'nde inşa ettiği yapay adalarda askeri tesisler kurmakla suçlanıyor.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian martta yaptığı açıklamada "İnsan yapımı adalar sivil amaçlarla inşa edildi. Bunların içinde gerekli olan savunma amaçlı tesisler de var" demişti.

Star

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.