Kutsal topraklardan gelen "Kabe örtüsü" heyecanı

Kutsal topraklardan gelen "Kabe örtüsü" heyecanı

Suudi Arabistan'da Kabe örtüsünden alınan 1x1 metre ebatlarındaki parça, Kırıkkale'de Nur Camisi'nde ziyarete açıldı.

A+A-

Kutsal topraklardan getirilen Kabe örtüsünün bir parçası, Kırıkkale'deki Nur Camisi'nde sergilenmeye başlandı.

Suudi Arabistan'dan getirilen 1x1 metre ebatlarındaki Kabe örtüsü parçası, Kırıkkale Müftüsü Bekir Gerek'e teslim edildi.

Kabe Örtüsü Kırıkkale Nur cami

Nur Cami ve Külliyesi'nde cuma namazı sonrası düzenlenen törenle örtüyü teslim alan Gerek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kabe'nin örtüsünün camide sergileneceğini söyledi.

Kabe'nin yeryüzünde tevhid inancını temsil eden ve tüm inanan insanların kıblesi olduğunu ifade eden Gerek, şunları söyledi:

"Bütün alemlere hidayet kaynağı olan ilk mabettir. Ona örtülük görevi yapan, onu muhafaza eden ve onu setreden bu örtüyü Müslümanlar bu anlamda önemser. Çünkü Kabe'yle bütünleşmiştir. Orada vurgulanan husus, o kisvenin kendisi değil ondaki manevi duygudur, yani Kabe'nin gönlümüzdeki yeridir. Bundan dolayı ecdadımız gerek Kabe'nin örtüsünü gerekse Hazreti Peygamberimizle ilgili eşyaları mukaddes emanet olarak kabul etmiştir. Bunun gibi biz de mukaddes değer olarak kabul ediyoruz. Kırıkkale ve Nur Camisi'nde en uygun bir yerde halkımızın her zaman görebileceği şekilde bir mahfaza yaparak örtümüzü halkımızın ziyaretine açacağız."

Kabe Örtüsü Kırıkkale Nur cami

Konuşmaların ardından ziyarete açılan örtüyü görebilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlardan bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.

İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada da, "Cidde Başkonsolosluğu Basın Ateşesi Bahattin Akyön, Kabe'nin anahtarını taşıma şerefini üzerine alan Eş-Şeybi ailesinin nezdinde ziyaret ve girişimlerde bulunarak Kabe örtüsünün 1 metreye 1 metre ebadında parçasını Nur Camisi'ne hediye etmek üzere teslim alarak Kırıkkale'ye getirdi" bilgisine yer verildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.