Kutlu doğum sevinci her yerde

Kutlu doğum sevinci her yerde

Hz. Muhammed'in doğumunun 1443. yıl dönümü mevlid-i şeriflerle kutlandı.

İstanbul, Bursa, Kırşehir, Konya'da düzenlenen etkinliklerde Kur'an'dan ayetler ve ilahiler okundu. Diyarbakır'da ise onbinlerce kişi Newroz Parkı'nda toplanarak dua etti.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanında etkinlikler düzenlendi. Kadıköy Söğütlüçeşme Camisi'nde de Hz. Muhammed'in doğum saatlerinde 'Kutlu Doğum İhya Gecesi' etkinliği düzenlendi. Kadıköy Müftülüğünce düzenlenen programa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 2013'de Fas'ta düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nda dünya birincisi olan Kadıköy Osman Ağa Camisi İmam Hatibi Yaşar Çuhadar, Beyyine süresini okudu. Ardından Kadıköy Müftüsü Öztürk, sabah namazını kıldırdı. Programın sona ermesinin ardından camiden çıkan vatandaşlara, ballı süt, poğaça ve lokum ikram edildi.

528 MAHKUMA SELAM

Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Platformunun düzenlediği 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliği yapıldı. Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda 'Yürüyen Kur'an Hz. Muhammed' adıyla düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılmak için çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda kişi, alanı doldurdu. Programda Mısır'daki Müslümanlar da unutulmadı. Etkinliğe çocuklarıyla gelenler, Rabia işareti bulunan dövizleri taşıyarak, tekbir getirdi. Öte yandan önceki gün BDP de Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası kutlaması gerçekleştirdi. Kutlamaya başta BDP'li siyasiler de katıldı.

BİRÇOK İLDE 'İHYA GECESİ'

'Kutlu Doğum İhya Gecesi' Bursa'da ise selatin camilerinden Ulucami'de yapıldı. İslam dünyasında ibadethaneler arasında 5'inci büyük makamda kabul edilen Ulucami'deki programda, İl Müftüsü Mehmet Emin Ay ve beraberindekiler Naat'ı Şerif ve Kur'an-ı Kerim'den ayetler okudu. Sakarya, Konya, Kırşehir'de de program düzenlendi.

Bir gün değil her gün anlatmalıyız

Konya'da da Kutlu Doğum Haftası kapsamında, Hazreti Muhammed'in doğum saatinde etkinlik düzenlendi. Tarihi Kapu Camisi'nde, Tüm Din Hizmetleri Derneği (Tüm-Din-Der) ile Meram İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği programda, sabah namazından önce toplanan cemaat, teheccüt namazı kıldı. Mevlid-i şeriflerin ve ilahilerin okunduğu gecede, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, dualar edildi. Tüm-Din-Der Genel Sekreteri Mustafa Başkonak 'Kutlu Doğum Haftası yılın bir haftasında kutlanacak bir hafta değil. Elbette bizler de yılın tüm vaktinde efendimizi anarak, onun sevgisini insanlara anlatacağız' dedi.

Belçikalıları şaşırtan gül

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Belçika'da Hz. Muhammed'in doğum gününde gül dağıtıldı. Uluslararası Aktif Saygı İnsiyatifi tarafından organize edilen etkinlikte gençler, Hz. Peygamberin doğum günü nedeniyle hazırlanan Fransızca ve Flamanca yazılı kartlar ile gülleri birçok şehrin önemli noktalarında binlerce Belçikalıya dağıttılar. Güller, özellikle şehir merkezinde Belçikalılara hediye olarak dağıtıldı. Şaşkın bakışlarla bu hediyelerin nedenini soranlara ise Hz. Muhammed'in doğum mevsimi nedeniyle kardeşlik duygularının pekişmesi için böyle bir etkinliğin yapıldığı anlatıldı. Belçikalıların 'Bütün gençler sizin gibi olsa ne güzel olur' sözleri dikkati çekti. İnisiyatifi Kurucu Başkanı Tekin Deniz, 'Bu çalışma insanların İslam ve Müslümanlar hakkındaki önyargısını kırmak için güzel bir adım' dedi.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.