Kutlu Doğum Haftası-Muş

Kutlu Doğum Haftası-Muş

Muş Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası Etkinliği Düzenledi

Muş İl Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri düzenlemeye başladı. Muş Öğretmenevi konferans salonunda erkeklere yönelik gerçekleştirilen programa Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Feyat Asya, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, İl Emniyet Müdür Ahmet Cemal Çalışkan, İl Müftüsü Recep Uzun, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kutlu Doğum Haftası ile ilgili sinevizyon gösterisiyle devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Recep Uzun, katılımcılara teşekkür ederek, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in(s.a.v) hayatı ve yaşadığı zorluklarla ilgili konuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1989 yılından beri 14-20 Nisan tarihlerini Kutlu Doğum Haftası olarak belirlediğinin ifade eden Müftü Uzun, “Düzenlenen bu tür programlar Peygamber Efendimizi, tanımak, anlamak ve anlatmaya vesile oluyor. Peygamber Efendimizin sevgisinin ve muhabbetini bu topraklarda olmasına vesile oluyor” dedi.

Müftü Uzun’dan sonra bir konuşma yapan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Özellikle 2003 yılından beri bu haftayı bir ana tema belirlemek üzere toplumu Peygamber Efendimiz ile yaşamak kültürünü, toplumun bütün katmanlarına ulaştırmak üzere bu programlar icra edilmektedir. Bu yıl işlenen tema herkesi derinden etkilemesi gerekmektedir. Yıllarca selam ve eman yurdu olarak anılan gönül coğrafyamızda yalan, kadına işkence, insan hakları ihlali ve çocuğa baskı yoktur. Peygamberimizin, ‘İnsanların en hayırlısı eşine faydalı olandır’ derken yıllar öncesinde kadın haklarına yönelik bir manifesto yayınlamıştır” dedi. Asya, konuşmasında Peygamber Efendimizin yaşam tarzına değinerek, insanlar ve insanlık için yaptıklarını örneklerle anlattı.

Peygamber Efendimizi sevmenin imandan olduğunu ifade eden Vali Vedat Büyükersoy ise şunları söyledi: “Kendisi için isteyen kardeşi için istemiyorsa bizden değil diyen dinin mensuplarıyız. Etrafımızda baktığımızda yaşanan yanlışlıkları görerek asla aldanmayalım. Biz biliyoruz ki maskeli Batı, dünyanın son yüzyılındaki iki dünya savaşının da müsebbibidir. Kendi aralarında bile yüz yıl savaşları, kırk yıl savaşları gibi savaşlar ve öldürmeyi, ırkçılık yapmayı, bölücülük yapmayı çok iyi bilen onlar, şimdi İslam aleminin birbirini kırması için ellerinden geleni yapıyor.”

“ÇOCUKLARIMIZI PEYGAMBER SEVGİSİYLE BÜYÜTELİM”

Olaylarda taş, molotof atanlara yönelik açıklamalarda bulunan Vali Büyükersoy, “Peygamberimizi çocuklarımıza da anlatalım. Çocuklarımızı Peygamber sevgisi ile büyütelim. Eğer bunları yapmazsak, onlar molotof atan, yakan, yıkan ve kardeşini öldüren olarak karşımıza çıkarlar. Allah onları da ıslah eylesin ve onları hayırlı birer evlat olarak yetiştirmeyi nasip etsin. Bu duygu ve düşüncelerle Kutlu Doğum Haftanızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Dalkılıç, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki ana teması olan ‘Hz. Peygamber ve Bir Arada Yaşama Ahlakı’ konulu bir konferans verdi.

haberler.com 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.