Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - İzmir

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - İzmir

Torbalı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programı nedeniyle çeşitli etkinlikler yapıldı.

Torbalı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği Kutlu Doğum Haftası programı nedeniyle çeşitli etkinlikler yapıldı.

Etkinlikler çerçevesinde Gül Parkı'nda mehteran takımı halka açık konser verdi. Konser öncesinde Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Tiyatro oyuncusu Abdullah Kars'ın okuduğu "Hoş geldin efendimiz" şiiri, vatandaşlarca alkışlandı.

Torbalı Belediye Başkanı Özgür Erman Çağlar, Kutlu Doğum Haftası'nın Hazreti Muhammed'i anlamak ve anlatmak için önemli bir fırsat olduğunu dile getirerek "Dünyanın ve insanlığın Sevgili Peygamberimizin kutlu mesajına olan ihtiyacının her zamankinden fazla olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz. İnsanlığın barışa, sevgiye ve iyiliğe çağıran bir Peygamberin ümmeti olarak bize düşen bu mesajı bütün insanlığa yaymak olmalı" dedi.

Etkinlikte vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

"İslam dini ırkçılığı ve ötekileştirmeyi dışlamıştır"

Kutlamalar çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu'nun oturum başkanı olarak katıldığı "Hazreti Peygamber Tevhid ve Vahdet" isimli panel düzenlendi. Belediye Kültür Merkezi'ndeki panele 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Doç. Dr. Ziya Şen, Yrd. Doç. Tahsin Koçyiğit ve Yrd. Doç. Yusuf Ceylan konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Emiroğlu, İslam dininin birliğe verdiği önemin Kur'an'daki ayetlerden net olarak anlaşılabileceğine işaret ederek "Yüce kitabımızda milletlerin birbirinden üstün olduğuna dair, ırkların ve dillerin birbirine üstün olduğuna dair ayetleri göremezsiniz. Müslümanları birliğe davet eden İslam dini ırkçılığı ve ötekileştirmeyi dışlamış, insanlığı barış ve kardeşlik içinde bir olmaya davet etmiştir." dedi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Konferans Salonu'nda ise "Dünya Gençleri Dillerinden Efendimiz (sav)" başlıklı program gerçekleştirildi. Etkinlikte Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören yabancı öğrenciler, "Dünya Gençleri Dillerinden Efendimiz (sav)" konulu sunum yaptı. Hazreti Muhammed'i anlatan sinevizyon gösterilerinin yer aldığı programda, Hazreti Muhammed'in yaşamından kesitler ve İslam'ı nasıl tebliğ ettiğine dair konular ele alındı.

Haberler

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.