Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - Diyarbakır

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - Diyarbakır

Diyarbakır'da Peygamber Sevdalılar Platformunca 17 Nisan'da düzenlenecek "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği için hazırlıklar devam ediyor.

Diyarbakır'da Peygamber Sevdalılar Platformunca 17 Nisan'da düzenlenecek "Kutlu Doğum Haftası" etkinliği için hazırlıklar devam ediyor.

Hazreti Muhammed (SAV)'in doğum gününe denk gelen "Kutlu Doğum Haftası" dolayısıyla Nevruz Parkı Miting Alanı'nda "Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hazreti Muhammed (SAV)" temalı etkinliğe vatandaşları davet etmek için şehrin işlek caddelerine Türkçe ve Kürtçe pankartlar asıldı, iş yerlerine ise afişler yapıştırıldı.

"Yurt dışından yoğun katılım olacak"

Platformun dönem sözcüsü Yahya Oğraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Türkiye genelinde çok yoğun çalıştıklarını söyledi.

İşlek caddelere afiş astıklarını belirten Oğraş, "El broşürlerini ise ev ev, dükkan dükkan dağıtıyoruz. Peygamber sevdalısı kardeşlerimiz gece gündüz demeden çok yoğun bir çalışma içerisindeler. İnşallah 17 Nisan'a hazır hale gelecek şekilde bir çaba içerisindeyiz." dedi.

Sadece Diyarbakır'ın değil Türkiye'nin ve dünyanın gözünün 17 Nisan'da Diyarbakır'da olacağın dile getiren Oğraş, şöyle konuştu:

"Mısır'dan İhvan yetkilileri, Filistin'den Hamas yetkilileri, Irak'tan ve Afrika'dan Uganda, Sudan ve diğer ülkelerde bulunan İslami hareketin yetkilileri, Avrupa'dan ise bir çok cemaatin yetkilileri etkinliğe katılacak. Etkinliğine halkı davet etmek için 150 bin 'Peygambere (SAV) Uyun ki Allah Sizi Sevsin' başlıklı kitapçık dağıttık."

"HDP'li belediye etkinlik için araç tahsis etmiyor"

Etkinliğe halkı taşımak için yerel yöneticilerin belediyeye ait araçları tahsis etmediğini vurgulayan Oğraş, şöyle devam etti:

"Bu etkinlik, Peygamber Sevdalılarının tekelinde olan bir etkinlik değildir. Herkesin ortak bir mirasıdır. Yerel yöneticiler özellikle 21 Mart tarihinde Nevruz etkinliğine belediyeye ait bütün toplu taşıma araçlarını seferber etti. Maalesef Kutlu Doğum etkinliğinde biz bunu göremiyoruz. Belediye kendi imkanlarıyla halkı etkinliğe getirenlere ceza dahi kesiyor ama halkımız bu cezalara dahi aldırış etmeden bu sevda uğruna halkı etkinlik alanına getiriyor."

Oğraş, bölge halkının dini değerlerle anılmak istediğini ifade ederek, "Etkinliğe katılımın bu yıl daha büyük katılım olacağını düşünüyoruz. Neden? Çünkü halkımız Müslümandır. Halkımız İslami kimliği ile tanınmak istiyor. Halkımız peygamber sevdasıyla anılmak isteniyor. Halkımız kutsal değerlerine bağlı bir halktır." ifadelerini kullandı.

-"Bu halk, PKK'ya uzak durdu"

Kürt halkının hiçbir zaman İslam'a ihanet etmediğine dikkati çeken Oğraş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle Sur'da Cizre'de, Nusaybin'de Silopi'de Şırnak ve Silvan'daki çatışmalarda halkın, sol düşünceye, PKK ve birleşenlerine ne kadar uzak durduğu gözlendi. Bu halk, PKK'yı desteklemedi, bu işin yanlış olduğunu gördü. Kürt halkı, tehditlerle sokaklara, çağrılmalarına rağmen eylemlere ve sokak olaylarına katılmadı. Bu halk İslami değerlerine bağlı bir halktır. Bu halk Allah'ın gönderdiği Peygamberi ile anılmak istiyor. Bu halkın PKK'ya ve sol zihniyete prim vermediğini 17 Nisan'da Nevruz Miting Alanı'nda göreceğiz."

Oğraş, etkinlikte açacakları kermesin gelirleriyle Suriyelilere, Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak ve Silvan'daki mağdur vatandaşlara yardım edeceklerini de belirtti.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.