Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - Ankara Büyükşehir Belediyesi

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri - Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve eşi Nevin Gökçek’in ev sahipliğinde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla “Peygamber Efendimizi Anma ve Anlama” programı düzenlendi.

ATO Congresium’da binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen programa, Başkan Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in yanı sıra TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın eşi Zeliha Aydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in eşi Hatice Görmez ile çok sayıda davetli katıldı. Tesbihat ile başlayan ve çeşitli sinevizyon gösterimleriyle süren program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Hz. Muhammed’in (SAV) tevhit yıllarının yer aldığı kısa film gösteriminin ardından alkışlar eşliğinde kürsüye davet edilen ev sahibi SOS Onursal Başkanı Nevin Gökçek, sözlerine “Rahman ve rahim olan, insanoğlunu ve bütün kainatı rahmetiyle var eden Allah’a hamdolsun, gönüllerimize imanı lütfeden, bizleri Peygamberimizin sevgisiyle donatan yüce Rabbimize hamd-ü senalar olsun” diyerek başladı. “bugün bu salonda bulunan, yüreği peygamber sevgisiyle dolup taşan tüm konuklarımızı sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” diyen Nevin Gökçek, Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetleri de dinleyenlerle paylaştı.
Temenni ve dualarda bulunan Nevin Gökçek, gözyaşları içinde sürdürdüğü konuşmasını, “Gelin onun 14 asır sonraki kardeşleri ve ümmeti olarak biz de birbirimizi kırmayalım, birbirimize karşı merhametli olalım. Başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere İslam dünyasının Kutlu Doğum Haftası’nı bir kez daha tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle tamamladı.
BAŞKAN GÖKÇEK’TEN BİRLİK BERABERLİK ÇAĞRISI
İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumu anlatan klibin ve Muradiye Okulları ikinci sınıf öğrencileri tarafından sergilenen duygu dolu “Şefaat Ya Resulullah” gösterisinin ardından kürsüye gelen Başkan Melih Gökçek de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kutlu Doğum Haftası’nın konusu olarak “Vahdet”i belirlediğini kaydederek, çeşitli ayet ve hadislerden örnekler verip, izleyicilere öğütlerde bulundu. “Müminler, birbirlerine yakınlık bakımından bir vücudun organlarından, organlarını meydana getiren hücrelerden farksızdır. Vücudun bir organındaki acı ve zevkleri nasıl bir bütün vücut tarafından duyulursa, Müslüman toplumdaki fertlerin acıları, zevkleri de toplumun tüm fertleri tarafından duyulur. Acılar, zevkler ortak duygular haline gelir” diyen Başkan Gökçek’in bu konuda ettiği dua da salondakilerin “Amin” demesiyle tamamlandı.
BAŞKAN GÖKÇEK’TEN KUTSAL EMANET MÜJDESİ
Tüm İslam aleminin Kutlu Doğum Haftası’nı kutlayan Başkan Gökçek, müjdeler de verdi. “Bugün sizlere bir sürpriz de hazırladık. Kabe’nin giriş kapısına örtülen iki örtünün emanetçisi olduk. Birisi Sultan Abdülhamit han’dan kalma, 130 yıl önce Kabe’nin kapısına asılan güzel örtümüz” diyerek ilk müjdesini açıklayan Başkan Gökçek, ikinci müjde olarak da Kabe’nin içine asılan bazı örtülerden birinin de kendilerine ulaştığını söyledi. Gökçek, ayrıca Kabe Ravzası’na Osmanlı tarafından yapılan ancak tadilat nedeniyle sökülen özel bir parçanın da bulunduğu Özel Emanet Sergisi’nin çıkışta ziyaretçilere sunulacağını kaydetti. Gökçek, “Ankara’ya daha birçok kutsal emanet temin etmek için gayret içerisindeyiz. Hacı Bayram’da büyük bir müze yapmayı planlıyoruz. Dua edin, inşallah Rabbim benim belediye başkanlığım bitmeden nasip etsin” dedi.
Ayrıca projeleri hazırlanan ve ihale safhasına gelen Kur’an Mucizeleri Müzesi yapacaklarını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Bu da Hacı Bayram’da olacak. Ancak 20. asrın sonunda ve 21. asrın başındaki teknolojiyle idrak edilebilen ayeti kerimeler var. Bu ayeti kerimelerin üniversal stüdyoları teknolojisiyle, yani dünyanın en büyük sinema teknolojisiyle izlenecek. Orayı da inşallah 2-2,5 sene içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.
Program, konuşmaların ardından Sakal-ı Şerif’in sahneye getirilip ziyaretçilere sunulmasıyla devam etti. Programda şiir, dinleti ve gösteriler de gerçekleştirildi. Çıkışta özel olarak hazırlanan alanda binlerce kişi, sergilenen kutsal emanetleri ziyaret etti.

 

İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.