Kutlu Doğum Haftası-Aksaray

Kutlu Doğum Haftası-Aksaray

Aksaray’da Kutlu Doğum Haftası kutlamaları Müftülük tarafından düzenlenen açılış ve tanıtım programı ile başladı.

14-20 Nisan tarihleri arasında Aksaray Müftülüğünce düzenlenen çeşitli programlar yapılacak. Aksaray Belediyesi Tiyatro Salonunda düzenlenen ilk programla Kutlu Doğum Haftası açılışı gerçekleştirilerek hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgiler verildi.

Aksaray Müftü Vekili Sait Çavuşoğlu her yıl düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerinin insanlar yenilenmeye, güzelliğe, iyiliğe hayra olan her şeyi en güzel şekilde yerine getirmeye vesile olduğunu söyledi.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı’da yaptığı konuşmasında , Hz. Peygamberimizin doğumunu anmak, bu vesileyle O’nun hayatını ve mesajını kendimize rehber edinmek, O’nun örnekliğinden ders almak adına her yıl belli bir konu kapsamında ‘Kutlu Doğum Haftası olarak kutlandığını söyledi.

Kutlu Doğum Haftası için belirlenen ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ konusunu çok iyi belirlemiş bir konu olduğunu belirten Vali Ataklı, “Hepimiz yerkürenin üstünde kocaman bir aileyiz. Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın kızları ve oğullarıyız. Allah’ın kuluyuz. Her insan düşünceleri, duyguları, yetenekleriyle birbirinden farklıdır. Dili, ırkı, rengi, cinsiyeti ve milliyeti ne olursa olsun her insanın değeri kıymeti insanlık özü aynıdır. Onurludur, saygındır, canı, haysiyeti, malı, dokunulmazdır. Her insan şerefli bir varlıktır. Hz. Peygamber insan haklarına saygı, insan onuruna hürmet ve insana hizmet adına ona gülümsemeye de eziyet veren bir maddeyi yoldan kaldırmaya da sadaka ölçüsünde değer atfetmiştir. En temel insan haklarının ayaklar altına alındığı günümüzde bu ifadelerin ve davranış modelinin taşıdığı anlamı yeniden keşfetmeye hem Müslümanlar olarak hem insanlık olarak muhtacız” dedi.

Zaman ve mekanın insan hakkında şahitlik yapacağı adalet ve hesap gününde hesabın verilebileceği şekilde yaşamanın en önemli sorumluluk olduğunu belirten Vali Ataklı, “Bu bilinçle başta nefsim olmak üzere, gücümüz yettiğince kötülükleri bertaraf edebilmek, her türlü ayrımcılığın önüne geçebilmek ve beraberce huzur içinde yaşayabilmek için, saygı, Merhamet ve adalet başta olmak üzere tüm ahlaki erdemleri hayatımıza hakim kılma niyet ve gayretinde olalım” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye ve ödülleri Vali Şeref Ataklı tarafından verildi. Öğrenciler Gülazer Şen, Melike Nur Akyüz, Betül Dirican, Beyza Çetinkaya, Sinem Tuğba Örkçü, Ravza Muhtasal’ı tebrik eden Vali Ataklı başarılarının devamını diledi.

Programda daha sonra Aksaray Müftü Vekili Sait Çavuşoğlu tarafından Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkan Vekili Hami Kuzucu, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ile programa katılan kamu kurumlarının müdürlerine gül takdim etti.

Kutlu Doğum Haftası kutlamaları kapsamında, Aksaray Müftülüğü ve Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi katkıları ile bayanlara yönelik programlar gerçekleştirilecek. 16 Nisan Perşembe günü saat 20’00’de Kültürpark Kapalı Düğün Salonunda öğretim üyeleri tarafından panel programları gerçekleştirilecek.

milliyet 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.