Kürtleri İslam'la tanıştıran sahabe Caban el-Kürdi

Kürtleri İslam'la tanıştıran sahabe Caban el-Kürdi

Sahabi Caban El-Kürdi ve Tabiin oğlu Meymun Bin Caban'ın (Radiyallahu Anhuma) hayatı ve rivayetlerini anlatan kitap yayınlandı

A+A-

Dr. Dehham İbrahim El-Hasnayani'nin kaleme aldığı, Ahmet Varol'un Türkçe'ye tercüme ettiği ve Asalet Yayınları arasında yayınlanan kitabın kapağında yer alan ifade şöyle:

"Bu araştırma sahabi efendimiz Caban ve onun oğlu Meymun’un (r.a.) hayatları ve rivayetleri hakkında kapsamlı olarak hazırlanmış tek çalışma sayılır. Araştırmanın ayrıntılarından anlaşıldığı üzere, Caban ve oğlu Meymun (r.a.) takva, vera ve zühd sahibi kimselerdendi. 

Zira Ebu Halde'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Malik bin Dinar'ın yanında olduğu sırada Meymun el-Kürdî'den duydum. Malik bin Dinar ona dedi ki: 'Şeyh, neden babasından bir şey nakletmiyor? Senin baban Resûlullah (s.a.s.) zamanına yetişti!' O da şöyle dedi: 'Babam bir şeyi fazla veya eksik söyleyeceği korkusuyla bize Hz. Peygamber’den (s.a.s.) bir şey nakletmezdi." 

Oğul Meymun da babası gibi zahid ve salih kişilerdendi. Tabiînden gelen rivayetlerden çok etkilenirdi. Malik bin Dinar'la çok sohbet ederdi. İmam Zehebi onun hakkında şöyle demiştir: "İyi âlimleri tanıdı/bildi. Tabiînin güvenilir sayılanları arasındadır. Mushaf yazanların tanınmışlarındandı." Malik bin Dinar, Meymun el-Kürdî'yi "Şeyh (hoca)" olarak nitelerdi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.