Küresel ısınma gıda krizi riskini artırıyor

Küresel ısınma gıda krizi riskini artırıyor

İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, dünyanın gelecek yüzyılda daha da ısınmasının gıda krizlerine neden olacağını açıkladı.

A+A-

Küresel Gıda Güvenliği programı için İngiliz ve Amerikalı uzmanlardan oluşturulan bir komitenin hazırladığı raporda, gıda üretimini etkileyen aşırı sıcak havaların, bu yüzyılın sonuna gelindiğinde her 10 yılda 7 kez yaşanabileceği kaydedildi.

Küresel ticarete bağlılığın üretim krizini daha da kötü hale getirebileceğini ifade eden araştırmacılar krizin etkilerinin çoğunlukla Afrika kıtasında ve Orta Doğu’da hissedileceğine dikkat çekti.

Pirinç, buğday, mısır ve soya üretimini inceleyen bilim insanları her 100 yılda bir aksayan üretimin 2040 yılı sonunda 30 yılda 1’e kadar düşebileceği sonucuna ulaştı. 

Araştırmacılar, 2070 yılı ve sonrasında ise küresel üretimde düşüşe neden olacak gıda krizlerinin her 10 yılın 7’sinde görülebileceğine dikkat çekti.

Raporu hazırlayan bilim adamlarından Profesör Tim Benton, "Yıl içinde aniden yaşanan hava değişimleri ve aşırılıklar artan taleple baş edilmesini zorlaştırıyor" sözleriyle iklim değişikliğinin gıda sistemi üzerindeki baskısına işaret etti.

Rapora katkıda bulunan Chatham House düşünce kuruluşundan Rob Bailey de, söz konusu gıda krizinden en ağır etkilenecek ülkelerin muhtemelen gelir düzeyi düşük Sahraaltı Afrika ülkeleri olacağını belirterek "Bu ülkelerdeki en fakir haneler gelirlerinin yüzde 50'sinden fazlasını gıdaya harcıyor. Gıda fiyatlarının yüzde 50'den fazla artması durumunda bu insanların ne kadar zor durumda kalacağını düşünün" ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, raporda devletleri riski anlayıp, artan hava sıcaklığına ve talebe çare olabilecek tarım araştırmaları yapmaları çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü,  artan nüfus 2050 yılında gıda talebini yüzde 60 yükselteceğini, bunun da gıda üretiminde ciddi baskılar olacağını belirtiyor. Bilim adamları muhtemel gıda kriziyle mücadele için laboratuvar ortamında et yetiştirme ve böcek besleme gibi yöntemleri araştırıyor.

Rusya’da 2010- 2011 yılında meydana gelen son 40 yılın en ciddi kuraklığında ülkede yetiştirilen tahıl ürünlerinin büyük bir kısmını yok olmuş, bu da dolaylı olarak Kuzey Afrika’da ekmek fiyatlarının artırarak gıda ihtiyacından kaynaklanan ayaklanmalara yol açmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.