Kürdistan'da Türkçe hutbe okunacak

Kürdistan'da Türkçe hutbe okunacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bazı camilerde Türkmence hutbe okunmasını kabul etti.

A+A-
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Din İşleri Bakanlığı, bazı camilerde Türkmence hutbe okuma talebini kabul etti. 
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde Türkmen cemaatin yoğun olduğu bir camide Türkmence hutbe okunacak. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmence hutbe taleplerinin Din İşleri Bakanlığınca kabul edildiğini söyledi. İlk olarak sadece bir camide Türkmence hutbe okunacağını ifade eden Maruf, bu sayıyı artırmak için girişimlerini sürdüreceklerini kaydetti.
 
100 YIL SONRA BİR İLK
 
Bakanlığın aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Maruf, "Erbil’in bir camisinde 100 sene sonra ilk defa Türkmence hutbe okunacak. Bu karar, Türkmen halkı için çok önemli, tarihi bir adımdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeden çekilmesinden sonra böyle bir karar çıkması bir ilktir" dedi. Maruf, Türkmen halkının diğer kültürel ve siyasi haklarının verilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Kürdistan bölge hükümetinden taleplerimizi yerine getirmesini bekliyoruz. Çünkü demokrasi, insan hakları ve birlikte yaşamdan bahsedeceksek bu hakların tarafımıza verilmesi gerekir" diye konuştu.
 
TÜRKMENCE İKİNCİ DİL OLSUN
 
Diğer 4 Türkmen milletvekiliyle parlamento çatısı altında Türkmencenin ikinci resmi dil olması için çalışma başlatacaklarını aktaran Maruf, Erbil’deki Türkmen varlığını ve kültürünü güçlendireceklerinin altını çizdi.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum