Kurban Bayramı ne zaman? Tatil kaç gün sürecek?

Kurban Bayramı ne zaman? Tatil kaç gün sürecek?

Kurbanlık Fiyatları ne kadar olacak? Kurban Bayramı ne zaman başlıyor? Hangi aya ve haftanın hangi gününe denk geliyor?

A+A-

Kurban bayramı, Ramazan Bayramı'nın ardından beklenen ikinci büyük sevinçtir. Özellikle Kurban bayramı tatilinin kaç gün olduğunu, Kurban bayramı tatilini doğdukları yerde geçirecekler ya da tatile gidecek olanlar merak ediyor. Kurban Bayramı ne zaman başlıyor, tatil kaç gün sürecek, kurbalık fiyatları bu yıl nasıl olacak en ucuz kurbanlık fiyatı ne olacak gibi soruların cevabını merak ediyorsanız aşağıda sizin için yaptığımız araştırmayı incelemeden geçmeyin.

Artık Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Tatilciler için kurban bayramı süresinin de uzun olması dolayısıyla bulunmaz bir fırsat olarak ortaya çıkıyor. Ailelerini ziyaret edecekler için de Kurban Bayramı tatili çok önem arzediyor. Herkes dört gözle Kurban Bayramı tatilini bekliyor.

AREFE GÜNÜ VE KURBAN BAYRAMI TARİHLERİ

2015 Arefe günü 23 Eylül Çarşamba günü başlıyor. Fakat tam gün tatil olup olmadığı henüz belli değil. Bu sebeple Kurban Bayramı tatilini 4.5 gün planlamanızda fayda var.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Birinci günü 24 Eylül 2015 Perşembe günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin İkinci günü 25 Eylül 2015 cuma günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Üçüncü günü 26 Eylül 2015 Cumartesi günü tam gün resmi tatildir.

2015 Kurban Bayramı Tatilinin Dördüncü günü 27 Eylül 2015 Pazar günü tam gün resmi tatildir.

KURBAN BAYRAMI HİCRİ TAKVİME GÖRE HANGİ GÜNLER?

Kurban Bayramı, müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine ‘Eyyâm-ı nahr’ (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir Kurban Bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

KURBANLIK FİYATLARI ARTIYOR

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların hayvan azlığı ve kurbanlık piyasasını bekleyen besicinin elindeki hayvanı kesime göndermemesinden kaynaklandığı öne sürerek,karkas et ithalatının gündeme alınması gerektiğini savundu.

Afyon, Elazığ, Edirne ve Tokat'ta ise fiyatlar 26 lirayı da aştı. Perakende piyasasında da fiyatlar ortalama 40 liranın üzerine çıktı. Fiyatların yükselmesinde ithalata rağmen hayvan açığının olması, ramazan ayında talebin artması ve kurban bayramı öncesi besicilerin hayvanlarını elinde tutmayı tercih etmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

2015 KURBAN BAYRAMI TAHMİNİ KURBANLIK FİYATLARI ŞÖYLE:

Kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatları: 5 bin ile 8 bin arası

Kurbanlık kuzu, koyun, koç küçükbaş hayvan fiyatları: 700 ile 1200 TL arasında

Canlı hayvan kilosu 10-15 TL arası olacağı düşünülüyor.

Büyükbaşta fiyat 5 bin ile 8 bin TL arasında, küçükbaşta ise 700 TL ile 1.100 TL arasında değişecek. Canlı hayvanın kilosunun 10-15 TL arasında olacağı tahmin ediliyor.

Geçen yıl 250 TL den başlayan küçükbaş fiyatları bu yıl 450 TL den başlıyor.

Ankara’da sektörün temsilcileri ile etkinlikte buluşan Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Bılıkçı yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 77,5 milyon nüfusunun yanı sıra yıllık 37 milyon kişiyi bulan turistin et tüketiminin karşılandığına işaret ederek, ülkede artan hayvan sayılarına ve gelişen kırmızı et üretimine rağmen kırmızı et fiyatlarındaki artışın durdurulamadığından yakındı. Bılıkçı, söz konusu artışı yem ve yem hammaddelerinde görülen artışa bağlamanın doğru olmayacağını, sorunun ana kaynağının Türkiye’de canlı besi başlangıcı hayvan sayısının az olması ve dolayısıyla besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarının yüksekliği olduğunu kaydetti.

CANLI HAYVAN FİYATLARI AB ÜLKELERİNDE KİLOSU 2,2-2,6 EURO SEVİYELERİNDE

Mustafa Bılıkçı, “Nitekim besi başlangıcı canlı hayvan fiyatlarına baktığımızda karkas fiyatlarında yaşanan artıştan daha yüksek oranda artışlar görmekteyiz. Geçtiğimiz sene yüzde 45,2 oranında artan canlı hayvan fiyatları AB ülkelerinde kilosu 2,2-2,6 euro seviyelerinde.” dedi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin 2013 yılı ortasından bu yana haftalık olarak kesimhanelerden yağsız dana kesim ve kuzu kesim fiyatları topladığını belirten Bılıkçı, 2014 ile 2015 Nisan ayları kıyaslandığında dana fiyatlarında yüzde 26,09 artış görüldüğünü, 2015 Ocak ayının ilk haftasında 20,58 lira olan fiyatın Haziran ayı sonu itibariyle 24,11 liraya ulaştığını, 6 aylık artışın ise yüzde 17,2 olduğunu dile getirdi.

BAKANLIK, KIRMIZI ET ÜRETEN FİRMALARIN SEKTÖRDEN ÇEKİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇMELİ

Fiyat istikrarının sağlanması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çeşitli tedbirler aldığını hatırlatan Bılıkçı, şunları söyledi: “Bu doğrultuda yetiştiricilere işletme kapasiteleri kadar besilik hayvan ithal izni verilmiştir. Ancak getirilen hayvan sayısına bakıldığında Türkiye’nin ihtiyacını karşılamadığı görülmektedir. Son dönemde kurlardaki yükselmeler nedeniyle getirilen besi hayvanının maliyeti oldukça yükselmiştir. Besi başlangıcı hayvanda yaşanan maliyet artışı doğrudan sanayiciye yansımaktadır. Bakanlığın önderlik ederek; tüketicilerimizin daha uygun fiyatlı et tüketmesi ve kırmızı et üreten firmalarımızın sektörden çekilmesinin önüne geçilmesi yönünde adım atması gerekmektedir.”

Haberler 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.