1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Kuran-ı Kerim'i yaşamak en güzel ibadettir
Kuran-ı Kerim'i yaşamak en güzel ibadettir

Kuran-ı Kerim'i yaşamak en güzel ibadettir

Görmez, "Kuran-ı Kerim'i okumak, dinlemek, anlamak, üzerinde tefekkür etmek ibadet. En önemlisi de yaşamak. Yaşamak en güzel ibadettir" dedi.

A+A-
Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Fatih Camisi'nde yapılan "Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi, 11. dönem kıraat bölümü mezunlarının icazet merasimine katıldı.
 
Kuran-ı Kerim'in nazil olduğu günden beri, farklı kıraatlerle bugüne taşındığını belirten Görmez, "20 kurra, 3 yıllık büyük bir emekten sonra Kuran-ı Azimüşşan'ın 7 kıraatine ilaveten, 3 kıraatini de ekleyerek icazetlerini alacaklar" dedi.
 
Kuran’ı güzel okumanın bir ibadet olduğunu ancak bunun yanında manasının da öğrenilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, yüzyılın başında çeşitli sebeplerle sekteye uğrayan Kur'an hizmetinin 70'li yıllardan itibaren yeniden ihya olduğunu söyledi.
 
Konuşmasında "Diyanet İşleri Başkanlığımız bu geleneği İstanbul’da tesis ettiği Haseki Eğitim Merkezinde, bugün adına Dini Yüksek İhtisas Merkezi dediğimiz merkezlerde yeniden ihya ederek bundan sonra hiçbir sekteye uğratmadan, inşallah kıyamete kadar bu geleneği devam ettirecektir" diyen Görmez, İslam aleminin zor bir süreçten geçtiğini, çekilen sıkıntıların Kuran-ı Kerim'e verilen değerin azalmasından kaynaklandığını kaydetti. 
 
Görmez, icazetlerini alan kurralara şöyle seslendi:
 
"3 yıl emek vererek omuzlarınıza büyük bir yük aldınız. Hayatınız boyunca verdiğiniz bu emek zayi olmadan, hiçbir kıratin bir kelimesini unutmadan, bunu muhafaza etmelisiniz. İkinci konu ise okuduğunuzu anlayacaksınız. Her ayetin nasıl ki 10 kıraatini kalbinizde taşımaya başladınız ise hangi müfessir ayeti nasıl tefsir etmiş, hayatla irtibatını nasıl kurmuş bunları öğrenmelisiniz, lütfen bundan kendinizi mahrum eylemeyin. Hazreti Mevlana, "Herkes Kuran'a verdiği hizmet kadar anlar' der. Kuran'ı anlamak için kilit vurulmamış kalplere ihtiyaç var. Kuran'ı anladığımız gibi, hayatımızda yaşamak, üzerimize aldığımız görevin en büyük hakkıdır. Bu konuda bizlere rehber olmanızı istiyorum"
 
İcazet merasimine, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Din Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.