'Kuraklık saman fiyatlarını uçuracak' endişesi

'Kuraklık saman fiyatlarını uçuracak' endişesi

Son 20 yılın en kurak yılını yaşayan Aksaray’da hayvancılık yapan vatandaşları kuraklık nedeniyle saman fiyatlarının fırlayacağı endişesi sardı.

A+A-

Efe Dalcı'nın haberi:
 
Aksaray, son 20 yılın en kurak kışını yaşıyor. Ne kar yağıyor ne de yağmur. Hal böyle olunca samanın fiyatının yükseleceği endişesi üreticileri şimdiden kara kara düşündürmeye başladı. Aksaray’ın en büyük su kaynaklarından olan Mamasın Barajı'ndaki durum üreticilerin kaygılarını destekler durumda. Aksaray'ın tarımsal sulama, içme ve kullanma suyunu karşıladığı Mamasın Barajı'nda geçen yıl 35 milyon metreküp olan su seviyesi, bu sene de 29 milyon metreküpe düştü. Bu da Aksaray'ın tarım ve hayvancılığını tehdit ediyor.

Saman üreticileri şu an samanın kilosunun 35 kuruş olduğunu ancak kuraklık olursa bu fiyatın 1 lirayı bulabileceğini ifade etti. Üreticileri saman fiyatlarındaki anormal artışın hayvan üreticilerini zora sokacağı konusunda hemfikir. Olası bir kuraklığın sadece saman fiyatlarında değil hayvancılıkta kullanılan diğer ürünlerde de artışa neden olacağı ifade edildi. Hayvan üretiminde kullanılan başta mısır silajı olmak üzere bir çok üründe ciddi fiyat artışı olabilir endişesi hakim. Çiftçi ve üreticiler bir an önce yağışların başlaması için dua ettiklerini ifade etti.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.