Kuraklık korkutuyor! Barajlar dip yaptı

Kuraklık korkutuyor! Barajlar dip yaptı

Her kış taşan barajlar bu sene kuraklık yüzünden tükenme noktasına geldi.

A+A-

Bütün Türkiye'yi etkisi altına alan kuraklıkla ilgili endişeler artıyor. Baraj ve nehirlerde su miktarı, son yılların en düşük seviyesine indi. Güz döneminde ektikleri ürünleri tehdit altında bulunan çiftçiler zor durumda...

Birçok bölgede çiftçiler yağmur duasına başladı. Edirne'de de her yıl taşan Meriç ve Tunca nehirleri, kuruma noktasına geldi. Her iki nehirde de sular çekilince, ortaya kum adacıkları çıktı. Debisi düşen nehirlerde, yaz aylarında rastlanan görüntüler ortaya çıktı.

Yaklaşık 30 yıl sonra kuraklık riski yaşandığını belirten Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, “Ekili alanların önümüzdeki aylarda yağmur almaması durumunda ciddi sıkıntılar yaşanacak. Sadece Edirne'de 1 milyon 200 bin dönümde ayçiçeği, 1 milyon 500 bin dönüm civarında da buğday ekiliyor. Hepsi kuraklık sıkıntısını yaşıyor. Umudumuz, önümüzdeki günlerde yağışların başlaması, toprağın suya doyup, nehirlerin debilerinin yükselmesidir. Herkes borçlu, tarladaki mahsulüne umudunu bağlamış durumda” diye konuştu.

Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. Ali Üstün ise, yağışların bundan sonra çok iyi gitmesi halinde bile Türkiye'de ekili alanlarda yüzde 20 verim düşüklüğü yaşanacağını söyledi. Dr. Üstün, “Çukurova, İç Anadolu ve Konya civarında daha ciddi bir kuraklık söz konusu” dedi.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.