Kuraklık kapıda elektrik üretimi çatıda

Kuraklık kapıda elektrik üretimi çatıda

Enerjiye olan ihtiyacın artması ve ortaya çıkan çevresel sorunlar yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırıyor.

A+A-

Enerjiye olan ihtiyacın artması ve ortaya çıkan çevresel sorunlar yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini artırıyor. Dünyada temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi için yeni teknolojilerin üretim süreci giderek hız kazanırken, ülkemizde rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklarından enerji üretimi için ortam oluşturuluyor.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK), 2011 yılında çıkardığı yönetmelikle lisans almadan ev, işyeri, site gibi alanlarda kendi elektriğini üretmek isteyenlerin önündeki engelleri kaldırdı. Yönetmeliğe göre elektrik abonesi olan herkes evinin çatısında ya da bahçesinde kuracağı güneş enerjisi panelleri ile ihtiyacı olan enerjiyi üretebilecek hatta ihtiyaç fazlası elektriği sisteme satarak para kazanabilecek.

YENİLENEBİLİR KAYNAKLAR ZORUNLULUK OLDU

Konuyla ilgili açıklama yapan Yaşar Üniversitesi Bina Enerji Yöneticisi ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hacer Şekerci, yenilenebilir enerjiye olan ilginin her geçen gün arttığını belirterek şunları söyledi: "Artan nüfus ve bu artışla birlikte büyüyen sanayinin enerjiye olan ihtiyacı sürekli artıyor. Bu artışla birlikte fosil enerji kaynaklarımızda hızla tükeniyor. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak bir zorunluluk haline geldi. Ülkemizde de bu alanda umut verici gelişmeler söz konusu. Özellikle son yıllarda çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi teşvik ediliyor."

ÇATI VE BAHÇEDE ELEKTRİK ÜRETMEK MÜMKÜN

Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hacer Şekerci, evlerin çatılarında güneş enerjisi ile elektrik üretiminin mümkün olduğunu belirterek lisansız elektrik üretimi sayesinde vatandaşların kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmelerinin yanı sıra ihtiyaç fazlası elektriği satarak her ay yaklaşık bin lira tasarruf edebileceklerini söyledi. Şekerci, 350 metrekare çatı alanı olan 16 daireli bir binaya elektrik üretimi için güneş enerji panelleri yerleştirildiğini düşünürsek bu binada bulunan her bir dairenin günlük elektrik ihtiyacı 10 kwh, elektrik tüketimi ve ihtiyaç fazlası enerjinin sisteme aktarılmasıyla hak edilen ücretin birlikte hesaplandığında yaklaşık 1.000 lira tasarruf sağlanabildiğini anlattı. Sistemden elde edilen tasarruf göz önüne alındığında konuya ilginin de arttığını gördüklerini anlatan Şekerci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği'nin açıkladığı rakamlara göre, lisansız elektrik üretimi için 2014 Şubat ayı itibariyle toplam 1642 başvuru yapıldı. Sistemi kurabilmek için aranan tek şart sadece elektrik abonesi olmak."

ÇEVRECİ ÇÖZÜM

Lisanssız elektrik üretiminin temiz ve çevreci bir çözüm olduğunun altını çizen Yrd.Doç. Dr. Hacer Şekerci, Türkiye'nin güneş enerji potansiyeline dikkat çekerek, bir yılda 350 metrekare alanda güneş enerjisiyle üretilen elektriğin yaklaşık 10 ton petrol yakımıyla elde edilebileceğini söyledi.

Küresel ısınmayla birlikte kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu belirten Şekerci, sözlerine şöyle devam etti: "Bu anlamda lisanssız elektrik üretimini çözüm olarak kabul edebiliriz. İnsanların evlerinin çatılarında ürettikleri elektrik kirlenen doğayı kurtarmanın anahtarı olabilir. Bir evin çatısında bir yılda ürettiğimiz elektriği yaklaşık 10 ton petrol yakarak üretebiliyoruz. Bu enerjiyi üretmek için kullandığımız fosil yakıtların çevreye olan yıkıcı etkisi tartışılamaz bir gerçek. Bu nedenle güneş enerjisine dayalı bu tip sistemleri yaygınlaştırmak zorundayız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu alanda kullanılan teknolojinin gelişeceğini ve sistemlerde kullanılan panellerin yerli üretiminin artmasıyla birlikte maliyetlerin daha da düşeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde evlerin çatılarında daha fazla lisanssız elektrik üretim tesisi görebiliriz."

KENDİ ELEKTRİĞİNİZİ NASIL ÜRETİRSİNİZ?

"Elektrik aboneliğiniz varsa, lisanssız elektrik üretim tesisi kurmak için bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketine başvurmanız yeterli.

Başvuruyu yaptıktan sonra dağıtım şirketi, kuracağınız tesisin trafoya bağlanma şartlarını değerlendirip karar veriyor.

Proje hazırlanıp Tedaş onayı aldıktan sonra tesis kurulum süreci başlar. İşin yasal prosedürü tamamlandıktan sonra da tesisiniz işletmeye açılır.

Çift taraflı bir sayaçla hem tükettiğiniz hem de şebekeye verdiğiniz elektrik aylık olarak ölçülür. Tüketiminizden fazlasının parasal karşılığı, piyasada yenilenebilir enerjiye verilen alım fiyatı üzerinden hesabınıza nakit olarak yatar."

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.