Kültüre destek yüzde 35 arttı

Kültüre destek yüzde 35 arttı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin kültürel mirasının korunarak yaşatılmasına yönelik desteğini, geçtiğimiz yıl, ortalama yüzde 35 oranında artırdı.

A+A-

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, proje, uygulama, kazı, kamulaştırma işleri ile taşınmaz kültür varlıklarına proje ve uygulama yardım faaliyetleri için 2013 yılında ortalama 180 milyon liralık kaynak kullanıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in, "Kültürel mirasımızı sadece geçmişe ait bir mesele olarak görmemeliyiz. Kültürel mirasa sahip çıkmak bugünümüz ve geleceğimiz için bir tercih değil, zorunluluktur" diyerek ödeneğin artırılması talimatını verdi.

Kültür varlıklarına 2012 yılında 135 milyon 245 bin 48 lira ödenek aktaran Bakanlık, geçen yıl Çelik'in talimatının ardından 179 milyon 539 bin 768 liraya çıkarttı.

4 yeni müze inşaatı başladı, 18 özel müze açıldı

Bu kapsamda, kültür yatırımlarına ağırlık verilirken, 2013 yılında 115 projenin gerçekleşmesi için de çalışma başlatıldı. Taşınmaz kültür varlıkları ile müzelerin rölöve, restitüsyon, restorasyon, teşhir-tanzim, çevre düzenleme ve mühendislik projeleri için ortalama 61 milyon lira aktarıldı.

Bakanlık, ayrıca Adana, Hatay, Urfa ve Uşak müzeleri olmak üzere 4 yeni müze inşaatına da başlarken, 2013 yılında anılan müze inşaatlarına 54 milyon 510 bin 256 lira ödenek sağlandı.

Ayrıca, İstanbul, Ankara, Samsun, Balıkesir, Gaziantep, Aydın, Kahramanmaraş, Uşak ve Bursa illerinde de toplam 18 özel müze ziyarete açıldı.

Türkiye 2013'te üç kültür merkezine daha kavuştu. Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Elazığ'da, Yüreğir Kültür Merkezi Adana'da ve Yüksekova Kültür Merkezi ise Hakkari'de hizmete girdi.

Bakanlığın kültür merkezlerine gönderdiği ödenek miktarı ise 108 milyon 750 bin 235 lira oldu. Bu yıl 11 kültür merkezinin daha hayata geçirilmesiyle 94 olan kültür merkezi sayısı 105'e çıkacak.

Özel mülkiyetteki tarihi yapılara destek

Türkiye genelinde özel mülkiyetteki tarihi yapılar da Bakanlığın maddi desteği ile aslına uygun olarak hayata döndürülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik" kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil ettiği taşınmazların sahiplerine maddi destek sağlıyor.

Bu kapsamda Bakanlık, 2013 yılında 540 tarihi yapıya toplam 10 milyon 366 bin 917 lira ödenek aktardı.

Bu yapılardan 238'ine 7 milyon 266 bin lira onarım yardımında bulunan Bakanlık, 302'sine ise 3 milyon 100 bin 917 liralık proje katkısı verdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.