"Kudüs'ün sizlerin yardımına ihtiyacı var"

"Kudüs'ün sizlerin yardımına ihtiyacı var"

​Mescidi Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Kudüs şehrinin, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen toplantıya katılan Filistinli grupların desteğine ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

A+A-

Eski Kudüs-Filistin Müftüsü olan ve hâlihazırda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Şeyh Sabri, Kudüs konusunda faaliyet gösteren dernek, vakıf ve kuruluşların her türlü desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Şeyh Sabri ayrıca, Kudüs şehrinde oturan Kudüslülerin de eğitim, insani yardım ve barınma gibi ihtiyaçlarının giderilmesinin bütün Müslümanların görevi olduğuna dikkati çekti.

Kudüs kentinin Filistin davasının özü olduğunu söyleyen Şeyh Sabri, “Kudüs olmadan devlet olunmaz. Filistinli grupların genel sekreterlerinin katılım sağladığı toplantıda alınan kararların kâğıt üstünde kalmamasını temenni ediyoruz.” dedi.

Diğer taraftan Hamas ve İslami Cihad'ın yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki 12 grubun liderlerinin katıldığı toplantının kapanış bildirisinde siyonist işgal rejimi ile mücadelede "en uygun" seçenek olarak "çok yönlü direniş"in etkinleştirilmesinin kabul edildiği belirtildi.

Bildiride ayrıca, çok yönlü direnişi komuta edecek bir ulusal komite kurulmasına ve bu direnişin devam etmesi için tüm ihtiyaçların karşılanmasına karar verildi.

Toplantının ardından Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yazılı açıklama yaparak, Filistin meselesinin içinden geçtiği bu zor dönemde tüm grupların liderlerinin toplantıya katılmasının ve burada direniş ve birlik olma konusunda alınan kararların, ulusal ilişkilerde stratejik bir dönüşüm ve siyasi bölünmenin sonlandırılması yolunda atılmış büyük bir adım olduğunu belirtti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.