Kraliyet meyvesinin hasadı 6 liradan başladı

Kraliyet meyvesinin hasadı 6 liradan başladı

İngiltere veliahdı William'ın eşi Cambridge Düşesi Kate'in hamilelik döneminde sabah bulantılarında yediği Bursa’nın meşhur siyah incirinin hasadına 6 liradan başlandı.

A+A-

Yeni açılan sezondaki ilk fiyatlar üreticiyi memnun ederken, incirin bollaştığı zamanda firmaların her sene yaptığı gibi fiyatları düşürmesinden korkuluyor.

Türkiye genelinde siyah incir ihracatının yüzde 90'ını Bursa yaparken, başta Rusya ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa’da da büyük rağbet gören Bursa'nın meşhur siyah inciri üreticinin yüzünü hem fiyat, bakımından güldürdü. Sabahın ilk ışıklarında tarlalarına giden köylüler, incirlerini ilk hasadını yaptı. İlk günden fiyatların 6 liradan açılması üreticinin yüzünü güldürdü.

Bursa İl Tarım Müdürlüğü verilerine göre geçtiğimiz yıl 30 bin ton üretim yapılan siyah incirden 30 milyon dolar döviz elde edilmişti. Bu yıl incir ilekleme döneminde yağmurların yağması sebebiyle siyah incirde yüzde 30 rekolte kaybı yaşanması bu yılki incir rekoltesini düşürmesi bekleniyor. Bursa’nın Çağlayan Köyünde incir hasadına başlayan üretici Sefa Balaban, ”Bu seneki sezona başladık. İncirlerimiz olmaya başladı. Günlük yevmiyelerini temin ettiğimiz elemanlar geliyorlar inciri topluyorlar. Daha sonra kovalara koyduğumuz incirler, incir alım merkezlerine gidiyor. Burada paketlenen incirler Avrupa ve iç piyasa olmak üzere dağıtılıyor. Bu sene ihracatımız 6 liradan açıldı. Ancak bu gün aldığımız habere göre Avrupa’ya gönderdiğimiz incirin kilosu 5 liraya düşmüş. İç piyasaya gönderilen incirin ise 7 ile 8 lira arası gittiği söyleniyor. Sezon ilk başladığı zamanlarda incir olmadığı için piyasadaki fiyatlar yüksek oluyor. Ancak bundan yaklaşık 10-15 gün sonra incir bollaştığı zaman fiyatlar 1,5-2 liraya kadar düşüyor. İncir çok maliyetli bir meyve. İncire tarımsal ilaç kesinlikle atılmaz. Ancak toplamadaki işçi yevmiyeleri yüksek. Sabahleyin saat 5 suları kalkıp tarlaya geliyoruz. Kimi zaman 12’de, kimi zaman 3’te, bazen 4’te, incirlerin durumuna göre, paydos ediyoruz. En aşağı 3 eleman çalıştırıyoruz. İşçi yevmiyemiz bu sene için 65 lira olarak belirlendi. Dünyanın hiçbir yerinde bunun kadar kaliteli incir bulamazsınız. Hatta uluslar arası piyasalarda siyah incir, ‘Bursa siyahı’ olarak geçer. İncirimiz geçen sene İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına girdi ve Kraliçe tarafından çok beğenildi. Cambridge Düşesi Kate, hamilelik döneminde yedi bu inciri. Tam olgunlaşmamış incirleri uzun yola dayanabilmesi için biz Avrupa’ya ihraç ediyoruz. Olmuş siyah incirleri ise iç piyasaya gönderiyoruz. Bunlar yenmeye hazır incirler. Yani içi kıpkırmızı şeker gibi incirler. İncir sezonu yaklaşık olarak 1 buçuk, iki ay sürer. Bunun 20 günü en yoğun olduğu zamanlardır"dedi 

İncir Eksperi Bedirhan Yılmaz, ise “Bahçede toplanan incirleri buraya getiriyoruz. Bir süre burada dizilmeyip, gramajlarını ayarlayıp soğuk hava deposunda tutuyoruz. Daha sonra yurt dışına ithal ediyoruz. Boylarına göre, gramajlarına göre ayarlıyoruz. Çok olgun incirleri almıyoruz. Onlar yurt dışına gidene kadar zaten yolda çürüyor” şeklinde konuştu

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.